Uwaga

Simple Image Gallery Notice: Joomla!'s /cache folder is not writable. Please correct this folder's permissions, clear your site's cache and retry.

W niedzielę 14 sierpnia w Milówce, na skraju lasu, w przepięknym parku edukacyjno-rekreacyjnym Leśny Gród odbyła się I Edycja Święta Grzyba. Z rana rodziny wybrały się do pobliskiego lasu, by zbierać grzyby. Po zbiorach z koszykami wszyscy udali się do Leśnego Grodu, by odpocząć i posłuchać prelekcji oraz obejrzeć prezentację multimedialna na temat grzybów. Stowarzyszenie Na Grzyby udzieliło wielu wskazówek i cennych rad jakie grzyby zbierać, a jakie nie; które są jadalne, a które niejadalne, bądź trujące.  Szczególną uwagę zwrócono na najczęstsze pomyłki np. muchomorów zielonych z gołąbkiem jadalnym.

Zaproszeni na to wydarzenie eksperci ze Stowarzyszenia Na Grzyby sprawdzili wszystkie zebrane przez uczestników grzyby oraz grzyby przeznaczone na jajecznicę. Obie przygotowane jajecznice - na kurkach i na kurkach oraz koźlarzach - szybko zniknęły z patelni.

Współorganizator imprezy - Starostwo Powiatowe w Żywcu - ufundowało nagrody książkowe dla rodzin, które zbierały grzyby.

Prezes Fundacji Leśny Gród Pani Agata Cantini - Lipińska przekazywała uczestnikom Święta Grzyba informacje na temat kleszczy – „Bardzo trudno lekarzom rozpoznać boreliozę. Po wizycie w lesie dokładnie się oglądamy. Kleszcze żyją w drzewach, trawach, zgniłych liściach do wysokości 1,5 metra. Zioło, które rośnie przy drogach, na łąkach, Jaskółcze Ziele, może pomóc po ukąszeniu kleszcza. Po urwaniu listka, ziele wydziela pomarańczowy płyn, którym po ukąszeniu komara lub kleszcza warto posmarować zakażone miejsce. Zioło Jaskółczego Ziela likwiduje toksyny od kleszcza.

Czy wiecie, że smardz jadalny jest przejściowo chroniony? W ogródkach przydomowych na wiosnę na zbiór trzeba mieć zezwolenie ministerstwa. W okolicach Babiej Góry po stronie polskiej nie można go zbierać, niemniej po słowackiej stronie zakaz już nie obowiązuje.”

Zdjęcia: Magdalena Sporek

{gallery}IswietoGrzyba{/gallery}

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły