Ile radości sprawić pomoże bezinteresowna pomoc innym? O tym przekonali się artyści, którzy kierując się chęcią pomocy pokrzywdzonemu przez los dziecku, w środę 24 sierpnia Koncert Charytatywny. Dźwięki Kapeli Popieranie, Emeljot i Renowacja zabrzmiały w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu.

Kim jest potrzebujące pomocy dziecko?

Michał jest wcześniakiem, który przyszedł na świat we wrześniu 2013 roku w Żywcu. Urodził się jako zupełnie zdrowe dziecko. Niestety po krótkim czasie zachorował na zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych. To zakażenie wywołało sepię. Lekarze określali jego stan na krytyczny Inie dawali mu szans na przeżycie. Przez dwa tygodnie Michał był w stanie śpiączki farmakologicznej. Jednak jego niesamowita wola walki i chęci życia sprawiła, iż stan Michała zaczął się poprawiać i w marcu 2014powrócił do domu. Choroba jednak uszkodziła mózg. Diagnoza okazała się druzgocąca. Michał choruje na dziecięce porażenie mózgowe i padaczkę. Tylko stała i kosztowna rehabilitacja może pomóc wpłynąć na powrót Michała do normalnego życia.

Bezinteresowna pomoc

Kapeli Popieranie, z inicjatywy której odbył się koncert, przedstawiać nie trzeba. Nie tak dawno – podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej – grupa obchodziła swoje 7. urodziny. Kilka tygodni temu Zespół brał również udział w koncercie charytatywnym organizowanym wraz z Fundacją Braci Golec. Grają i pomagają. To młodzi, wrażliwi nie tylko na piękno muzyki ludzie, ale również na ludzkie cierpienie. Wszyscy dorastali w Beskidzie Żywieckim i na bazie miłości do regionu i muzyki ugruntowała się ich przyjaźń. W ich muzyce pobrzmiewają echa dźwięków Karpat oraz elementy muzyki słowackiej i węgierskiej. To twórczość pełna optymizmu, radości i afirmacji życia. Czasem jednak z nutą nostalgii i refleksji nad otaczającym światem.

Renowacja

Zespół powstał w 2014 roku. Młodzi uzdolnienie muzycy, którzy preferują poezję śpiewaną. Wykonują utwory trzech słynnych bardów Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego i Zbigniewa Łapińskiego z własną aranżacją. Ich kluczowym programem jest aranżacja „Wojny postu z karnawałem”. Brali udział w Festiwalu Piosenki Turystycznej w Andrychowie. W skład zespołu to czwórka przyjaciół: Szymon Jakubiec, Dominik Górny, Samuel Helbin oraz Maciej Ormaniec.

Emlejot

Ta nieco enigmatyczna nazwa zespołu stanowi połączenie głosek frazy Marzenie Lepszego Jutra. Grupa gra od 2008 roku. Wykonuje muzykę do tekstów poetek Bogumiły Rubiszewskiej i Martyny Gęgi. To muzyka akustyczna.  Zespół Emeljot  wydał płytę „Idziemy dalej”, na której znalazło się 11 utworów. Wszystkie te utwory można było usłyszeć podczas koncertu. Zespół liczy 7 osób, a jego skład wchodzą: Marcin Piątek – wokalista, Monika Gęga – wokalistka, Dariusz Fijak, Wojciech Maciejowski – skrzypce, Dominik Górny – gitara, Samuel Helbin – perkusonalia i Maciej Ormaniec – kontrabas.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły