Gdzie w Żywcu można pojeździć bezpiecznie na rolkach? To pytanie zdaje się być retorycznym, bowiem niewiele mamy takich miejsc, w których młodzi rolkarze realizować mogą swoją pasję nie stwarzając przy tym zagrożenia dla siebie i innych.

Młodzi i na to znaleźli sposób.

A jak to się zaczęło, czyli Youth Bank

Youth Bank to międzynarodowy młodzieżowy projekt realizowany obecnie w 29 krajach na świecie. Jednym z nich jest YB działający przy Żywieckiej Fundacji Rozwoju. Jedną z inicjatyw YB był konkurs grantowy skierowany do osób między 13 a 20 rokiem życia. Zasada była prosta: osoby młode z powiatu żywieckiego składają wniosek, w którym prezentują swój pomysł na działanie w lokalnej społeczności i czekają na wynik konkursu. Nagrodą jest dofinansowanie na projekt zawarty we wniosku.

Jednym z pomysłów był projekt młodych żywczanek – Weroniki Gębskiej, Joanny Urbaś i Weroniki Łukanko – które uczestnicząc w konkursie grantowym chciały zdobyć środki finansowe mające wspomóc powstanie w Żywcu roklowiska. Pasjonatki jazdy na rolkach, z głowami pełnymi planów, koncepcji i pomysłów. Projekt roklowiska konkurował z siedmioma innymi wnioskami i okazał się zwycięski. Rolkowisko – służące przecież wszystkim pasjonatom rolek – miałoby powstać w okolicach Amfiteatru pod Grojcem obok kładki.  Dofinansowanie jest, plany są, ale… to wciąż za mało. 

Kolejną inicjatywą, celem której było pozyskanie środków służących realizacji marzenia rolkarzy, była organizacja festynu pod hasłem „Podaruj innym radość z jazdy”. Festyn odbył się w minioną środę w ostatni dzień sierpnia w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu. Celem imprezy – oprócz aktywnego spędzenia wolnego czasu – była zbiórka funduszy na wybudowanie roklowiska - miejsca, gdzie dzieci, młodzież i dorośli będą mogli rozwijać swoje pasje. A festyn obfitował w moc atrakcji. Jedną z nich był pokaz Luce oraz zawody sportowe dla najmłodszych. Niewątpliwą niespodzianką był popis zawodowych slalomistów, podczas którego pod okiem fachowców każdy mógł spróbować swoich sił. Nie zabrakło też maratonu zumby i słodkiego poczęstunku. A na koniec – dla odważnych malowanie twarzy. Dziewczyny już zapowiadają kolejne imprezy, których organizacja przybliży ich do osiągnięcia celu.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły