Narodowe Czytanie to akcja ogólnopolska zainicjowana w 2012 roku przez byłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Idea była kontynuowana w kolejnych latach.  W roku 2015 patronat honorowy nad akcją przejęła Para Prezydencka – Andrzej Duda i Agata Duda.

Głównym celem Narodowego Czytania jest popularyzacja czytelnictwa oraz zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury. To jednocześnie zasygnalizowanie potrzeby dbałości o poprawną polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia własnej narodowej tożsamości przez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.

Bohaterem pierwszego Narodowego Czytania był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.  W 2013 roku natomiast wspólnie czytano dzieła Aleksandra Fredy, a rok później – „Trylogię” Henryka Sienkiewicza. W ubiegłym roku Narodowe Czytanie w ponad 1600 miejscowości odbyło się pod znakiem „Lalki” Bolesława Prusa.

Lekturą Narodowego Czytania w 2016 roku zostało wybitne dzieło Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”. Tegoroczna lektura została wybrana drogą głosowania internetowego spośród pięciu pozycji. Z lekturą Sienkiewicza konkurowały także wybitne arcydzieła: „Chłopi” Władysława ST. Reymonta, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Popioły” Stefana Żeromskiego oraz „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej.

 

 

Narodowe Czytanie w Żywcu zdj. Wojciech Kupczak

W minioną sobotę o godzinie 11.00 w Żywieckiej Bibliotece Samorządowej na wewnętrznym dziedzińcu odbyło się Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.  Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno czytelników biblioteki, jak i miłośników noblisty. W Narodowym Czytaniu w Żywieckiej Bibliotece udział wzięła poseł Małgorzata Pępek. Warto podkreślić, iż klimat dzieła Sienkiewicza został doskonale odtworzony poprzez wyjątkowo starannie przygotowane dekoracje – gości Narodowego Czytania powitały bowiem postacie ubrane w stroje ze starożytnego Rzymu. Czytaniu towarzyszył podniosły i uroczysty nastrój. Wspólna lektura wraz z oprawą plastyczna sprawiły, iż każdy z uczestników spotkania mógł w to magiczne sobotnie przedpołudnie na chwilę przenieść się w czasy Nerona i raz jeszcze przeżyć miłosne rozterki Winicjusza i Ligii.

Do Narodowego Czytania włączyła się także Biblioteka w Cięcinie, gdzie wspólne czytanie odbyło się w sobotę o godzinie 15.00.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły