„78 339 - właśnie tyle jest nas, kobiet, obecnie na Żywiecczyźnie. Jakie jesteśmy? Najwięcej z nas ma lat około 30-34, mieszka na wsi i posiada "niecałe pół" samochodu. Urodziłyśmy w minionym roku prawie 1600 dzieci. 14 117 z nas pracuje zawodowo. Tyle wiedzą o nas w Warszawie, w Głównym Urzędzie Statystycznym. Aby dowiedzieć się więcej, chcemy się poznać, współpracować, komunikować, wymieniać doświadczenia i umiejętności. Inicjatywa ta ma charakter społeczny i jest pokłosiem współpracy przy organizacji I Konferencji Kobiet na Żywiecczyźnie. Trzon grupy tworzą: Beata Bachmińska, Anna Barabasz, Agnieszka Biegun, Bogusława Błachut, Teresa Cimała, Ewa Czarnota, Jadwiga Jurasz, Edyta Sikora, Ewelina Wiercigroch-Dudka” - tak przedstawia się Nieformalna Grupa Kobiety na Żywiecczyźnie. Celem powstania ugrupowania jest chęć zaakcentowania istnienia kobiet i ich niezwykle ważnej roli w naszym regionie oraz przedstawienia ich działalności w zakresie różnorodnych dziedzin.

W ramach zbliżających się Dni Powiatu Grupa Kobiety na Żywiecczyźnie zaprasza na wernisaż wystawy I Pawilonu Sztuki Kobiet, który odbędzie się w najbliższą sobotę 10 września o godzinie 16.00 na parterze Pałacu Habsburgów w Żywcu. Wystawa, na której kobiety zaprezentują swoje dzieła, skierowana jest przede wszystkim do mieszkańców Żywiecczyzny. Będą to prace dotyczące współczesnej formy ekspresji, sztuki nowoczesnej, malarstwa, grafiki i fotografii. Każda z autorek inspiruje się czymś innym i preferuje własny styl, ale łączy je jedno – wszystkie kobiety związane są w pewien sposób z Żywiecczyzną – stąd pochodzą lub tu mieszkają.

Kuratorką wystawy jest malarka Ewa Czarnota, która w ten oto sposób opisuje wystawę: „Kobiety na Żywiecczyźnie to też kobiety tworzące sztukę. Artystki związane z regionem miejscem zamieszkania, miejscem uprawiania sztuki lub propagujące tradycję i bogatą kulturę tego miejsca. Wystawa I Pawilon Sztuki Kobiet to pokaz ich twórczości. Niestety ograniczony tylko do 12 autorek. Na wystawie prezentowane są prace z różnych dziedzin sztuki - malarstwo, witraż, ceramika, sztuka użytkowa i fotografia. Są one zaledwie ,,zajawką" ich bogatej twórczości, gdyż w wielu przypadkach artystki nie ograniczają się tylko do jednej dyscypliny sztuki”.

Kim są?

Małgorzata Cieślak – Majdak. Prowadzi Galerię Atelii w Żywcu, gdzie na co dzień pracuje i tworzy. Jej prace eksponowane były w Katowicach, Bielsku – Białej, Wrocławiu, w wiedeńskiej Galerii Sztuki Abstrakcyjnej „Gabriel”. 

Teresa Cimała. Inspiruje ją fotografią reportażowa.  Obserwacja ludzi, zdarzeń, zmieniającego się otoczenia i utrwalanie obrazów w kadrze jest dla niej pasją, która stale się rozwija. Fotografie  można było oglądać w czasie wystaw w Oświęcimiu, Żywcu, Frydku Mistku, Bielsku-Białej, Opavie. Urodziła się w Żywcu.

Anna Ficoń. Najbardziej utytułowana rzeźbiarka ludowa na Żywiecczyźnie. Tematem przewodnim jej prac jest kult Matki Boskiej, Jezusa oraz świętych, a ich cechą charakterystyczną - pełen smutku i zatroskania nastrój płynący z rzeźbionych postaci. Wśród wielu nagród i odznaczeń ma w swej kolekcji Nagrodę za Zasługi dla Kultury Ludowej im. Oskara Kolberga.

Małgorzata Gabryel. Mówi o sobie: Mam szczęście łączyć przyjemne z pożytecznym – moja praca, to lepienie ceramicznych aniołów, koników, czy kopii słowiańskich naczyń. Związana też jestem z ruchem rekonstrukcji historycznej, co pozwala mi przenosić się w epokę wczesnego średniowiecza. Te dwie pasje często inicjują powstawanie projektów łączących zamiłowanie do sztuki i historii

Ewa Jędryk – Czarnota. Zajmuje się malarstwem, projektowaniem, sztuką użytkową i pracą dydaktyczną. Od 19 lat związana z Żywiecczyzną, gdzie mieszka i tworzy. Studia na Wydziale Grafiki katowickiej fili ASP w Krakowie.

Jadwiga Jurasz. Twórczyni tradycyjnych strojów regionalnych górali żywieckich oraz ubiorów inspirowanych folklorem. Instruktorka i choreografka tańców górali żywieckich, założycielka Zespołu „Grojcowianie” z Wieprza. Pochodzi z Wieprza, absolwentka Studium Folklorystycznego w Nowym Sączu.

Władysława Klinowska. Gobeliniarstwo jest tylko jedną z dziedzin sztuki, którymi się zajmuje. Prowadzi zajęcia twórcze dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych. Jest działaczką społeczną, wielokrotnie odznaczaną i nagradzaną, m.in. Orderem Kawalera Uśmiechu. Wieloletnia prezeska Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Ziemi Żywieckiej.

Małgorzata Ostrowska. Propaguje tradycje związane z haftem na tiulu w Żywieckiej Szkole Folkloru. Motywy haftu z wzorami żywieckimi przenosi na tworzone miniatury strojów żywieckich czy do wzornictwa wielkanocnego. Działaczka Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej, kuratorka wystaw.

Regina Rychowska – Molińska. Głównie projektuje i wykonuje witraże, które znajdują się w dwustu obiektach kościelnych i świeckich. Posiada pracownie w Krakowie i w Żywcu, choć urodziła się na Polesiu. Studiowała w WSSP we Wrocławiu. Pracowała w „Krakowskim Zakładzie Witraży S.G. Żeleński”.

Ewelina Wiercigroch – Dudka. Artystka, projektantka ceramiki, prowadzi własną Pracownię Artystyczną Terraart w Radziechowach, starając się zarazić pasją do ceramiki mieszkańców Żywiecczyzny i okolic. Urodzona w 1984 roku w Żywcu, absolwentka ASP we Wrocławiu, Wydział Ceramiki i Szkła, Projektowanie Ceramiki.

Barbara Worek. Twórczyni ludowa w dziedzinie bibułkarstwa. Z bibuły wykonuje bukiety, kwiaty, ozdoby, a jej prace charakteryzują się niezwykłą precyzją. Miniaturowe, ozdobne bukieciki cieszą się dużą popularnością wśród odbiorców. Jest działaczką społeczną, członkinią Stowarzyszenia Na Rzecz osób Niepełnosprawnych Ziemi Żywieckiej. Swoje prace często przekazuje na cele charytatywne.

Joanna Zając – Slapnicar. Zajmuje się malarstwem, grafiką, projektowaniem graficznym, ilustracją, wideo i fotografią. Prowadzi zajęcia plastyczne i warsztaty twórcze z dziećmi i dorosłymi. Swoje prace pokazywała na ponad 120 wystawach w Polsce, Europie, Rosji i w USA. Absolwentka ASP w Poznaniu.  

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły