W miniony piątek o godzinie 17.00 w Bibliotece w Lipowej gościł Jacek Pikuła, legendarny grajek z Katowic. W czasie spotkania autorskiego Pikuła podpisywał swoją książkę i śpiewał piosenki własnego autorstwa. To był prawdziwy minirecital gitarowy w wykonaniu tego niezwykłego człowieka.

Kim jest Jacek Pikuła?

Katowicki opiekun dzieci, społecznik. Postać znana szczególnie w latach 90. Dużo szukać by można łatek i etykiet, które można przypiąć Jackowi Pikule – legendarnemu muzykowi z Katowic. W kilku słowach przybliżymy los charyzmatycznej postaci Jacka Pikuły.

 „Żyję po swojemu…”

Katowice. Ulica Staromiejska. Grający chłopak na gitarze, codziennie, w tym samym miejscu, bez względu na warunki atmosferyczne. Postać rozpoznawalna. Wrośnięta w katowicki ponury krajobraz. Kwestarz ze Staromiejskiej… Swoją grą zmiękcza serca mieszkańców Katowic i zbiera tym samym pieniądze dla ubogich dzieci. Ma w sobie niesamowity dar niesienia pomocy innym. Z uzyskanych na Staromiejskiej pieniędzy chce stworzyć katowickim biednym dzieciom dom; dzieciom zaniedbanym, ubogim, o których losie nikt nie pamięta… Zebrane fundusze pozwalają Jackowi Pikule na założenie azylu w Katowicach, świetlicy o nazwie „Skrawek nieba”. Jacek Pikuła daje dzieciom jednak coś więcej. Daje im nadzieję. Wskazuje światełko w tunelu na lepsze jutro.

Hiobowa wieść, czyli polskie piekiełko

Nie jest jednak dane Jackowi Pikule i jego podopiecznym długo cieszyć się katowickim niebem. W czasie, gdy ponad setka dzieci odwiedza „Skrawek nieba” do placówki dociera wieść – budowa trasy średnicowej w miejscu świetlicy, co równoznaczne jest z jej likwidacją i wyburzeniem. Hiobowa wieść sprawia, iż dotacje od miasta zostają wstrzymane. Jak powiedzieć dzieciom, że „Skrawka nieba” już nie będzie…? Jacek Pikuła podejmuje więc desperacką decyzję: przestaje płacić ZUS pracowników placówki, by podreperować budżet. Jacek Pikuła otrzymuje bowiem od miasta ruderę, w której brakuje dosłownie wszystkiego. Ma być to nowy „Skrawek nieba”… od podstaw. Rozpoczyna się syzyfowa praca, w którą zaangażowani są wszyscy ci, którym nie jest obcy los dzieci. Pieniądze jednak się kończą. ZUS puka do drzwi. Nikt nie pyta o dzieci. Placówka upada.

Wieczne wędrowanie

Jaki jest dalszy los Jacka Pikuły? Depresja, zadłużenie, psychiczny upadek człowieka, który działając dla ubogich dzieci zderzył się z urzędniczą ścianą. Cisza i brak śladu po Jacku. Ucieka w góry, gdzie zaczyna się jego wędrowanie. Jacek Pikuła zostaje bezdomnym. Śpi pod namiotem. Znosi trudy swojego tułaczego życia. Owocem wędrówek i przemyśleń Jacka Pikuły jest napisana na dworcach, w poczekalniach, schroniskach i na górskich ścieżkach książka „Skrawek nieba. Poradnik nieporadny.” To życie w książce zamknięte.

Jacek Pikuła za swoją działalność otrzymał Honorową Odznakę Miasta Katowic oraz Order Uśmiechu.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły