Idea Szlachetnej Paczki, czyli jeden za wszystkich wszyscy za jednego. Dzięki Szlachetnej Paczce tysiące ludzi uwierzyło, że jeszcze wszystko może zmienić się na lepsze. Co roku od 15 lat Szlachetna Paczka dociera do tysięcy ludzi w potrzebie. To jest coś niesamowitego i dla potrzebujących, i dla wolontariuszy. Wolontariusze chcą pomagać inspirując innych, by sami sobie pomagali nawzajem. Nie każdego stać na zaspokojenie podstawowych potrzeb i takim ludziom należy podać rękę.

O Szlachetnej Paczce rozmawiam z Liderką Rejonu Milówka Ewą Maślanką.

 

zdj. Szlachetna Paczka

Magdalena Sporek: Na czym polega rola wolontariuszy w Szlachetnej Paczce?

Ewa Maślanka, lider rejonu Milówka - Rolą wolontariuszy jest udzielenie mądrej pomocy rodzinom, do których się udajemy. Projekt Szlachetna Paczka składa się z kilku etapów. W skrócie wygląda to tak: na początku szukamy osób chętnych do zaangażowania się w roli wolontariusza SuperW. To jeden z najważniejszych etapów, gdyż od niego zależy ilu rodzinom będziemy mogli pomóc. Po odbyciu szkolenia kandydaci stają się już oficjalnie SuperW i mogą zacząć czynić dobro. Najpierw udają się do rodzin, które potrzebują pomocy, przeprowadzają rozmowę, by w kolejnym etapie móc sporządzić krótki opis ich historii. Historia jest publikowana na stronie internetowej Szlachetnej Paczki i to właśnie na jej podstawie darczyńcy wybierają rodzinę, dla której przygotują paczkę. Otwarcie baz z opisami rodzin będzie miało miejsce 19 listopada i jest to wielkie święto dla wszystkich - od tego momentu darczyńcy mogą wybierać rodziny, dla których przygotują tegoroczną paczkę. Do zadań należy również koordynowanie przygotowań paczki, dlatego zawsze trzeba być w kontakcie z darczyńcami. Najbardziej uroczystym momentem jest oczywiście finał - to dwa magiczne dni, w których rodziny otrzymują paczki. Tegoroczny, już XVI Finał, przypada na 10 i 11 grudnia. W tym dniu rodziny otrzymują paczki z rzeczami, które potrzebują, ale przede wszystkim sygnał, że inni nie odwrócili się od nich. Ta świadomość dowartościowuje i sprawia, że odzyskują wiarę w siebie i w to, że mogą zmienić przyszłość.

 

Jakie rodziny obejmowane są pomocą?

- Do projektu Szlachetna Paczka włączane są rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej z niezależnych od siebie przyczyn. Docieramy do prawdziwej biedy – tej ukrytej, a nie tej, która krzyczy i żąda pomocy. W Polsce nie brakuje osób, które nauczyły się wyglądać na ubogie i dzięki wzbudzaniu litości, zarabiają na swojej „biedzie”. Takim ludziom nie pomagamy. Naszym celem jest mądra pomoc, czyli taka, która daje szansę na zmianę. Dlatego do Paczki trafiają te rodziny, dla których kontakt z wolontariuszem oraz wsparcie materialne będą impulsem do zmiany.

 

Co daje zaangażowanie się w wolontariat w Szlachetnej Paczce, czy to doświadczenie może zmienić człowieka zagubionego i niepewnego siebie?

- Człowiek zagubiony i niepewny siebie również potrzebuje impulsu do zmiany. Gdy decyduje się zrobić ten pierwszy krok, to wolontariat w Szlachetnej Paczce jest doskonałym do tego miejscem. Wsparcie ze strony każdego członka i lidera umacnia świadomość, że w obliczu wyzwań nie jest się osamotnionym. Ponadto w Paczce uczymy się cenionych na rynku pracy umiejętności miękkich jak np.: zarządzanie własnym czasem pracy, umiejętność komunikacji, umiejętność nawiązywania relacji biznesowych, umiejętność pracy na systemach teleinformatycznych. To jeszcze bardziej sprawia, że jesteśmy pewniejsi siebie, co daje nam siłę i odwagę. Bycie SuperW to możliwość przełamania własnych barier i łamania stereotypów, porzucenia swojej strefy komfortu i wejście w całkiem odmienny świata od tego, który się zna. To bardzo cenne doświadczenie, które zmienia myślenie, uświadamia, że nasze obecne życie w wyniku nagłej choroby, niemożliwości podjęcia pracy, czy jednego nieszczęśliwego wydarzenia może diametralnie zmienić wszystko. Trzeba przyznać, że praca SuperW nie należy do najłatwiejszych, ale Paczka uczy jednego: „Jeżeli czegoś się boisz, to nie uciekaj przed tym. Stań w obliczu wyzwania, zmierz się z nim, a później przyjdzie satysfakcja.” Niekiedy początki bywają trudne, wolontariusze mają wiele obaw, ale najważniejsze jest to, by zebrać się w sobie i udać się do rodziny, by najzwyczajniej w świecie porozmawiać o obecnej sytuacji i wydarzeniach, które sprawiły, iż rodzina nie może cieszyć się życiem. Ważne dla nas jest również zapytać o marzenia i plany na przyszłość, byśmy mogli zmotywować daną rodzinę do działania i wspólnie zastanowić się nad kierunkiem zmian. Owoce naszej pracy, jakie możemy obserwować w trakcie finału dodają na skrzydeł oraz poczucie, że to wszystko ma sens. A niesamowite przeżycia na długo zostają w sercu.

 

Jak można włączyć się do Szlachetnej Paczki? Gdzie można znaleźć więcej informacji na temat wolontariatu?

- Najprościej skontaktować się z lokalnym liderem lub osobą, która już działa, bądź działała w Paczce w poprzednich edycjach. Opowiedzą jak to wygląda i podzielą się niezwykłymi historiami rodzin, które mieli okazję odwiedzić oraz emocjami jakie im towarzyszyły. Ja zawsze najmilej wspominam dni Finału, gdy mogę zobaczyć radości i uśmiech na twarzach osób, na których nie gościł on zbyt często lub wcale. Aktualne informacje dotyczące akcji znaleźć można na również w Internecie. Zapraszam do odwiedzenia naszej strony na Facebooku tu zamieszczane są zawsze najświeższe informacje z działań w rejonie, ale i nie tylko. Przez Facebooka można również zadawać nam pytania, postaramy się odpowiedzieć na wszystkie. Dużo wiadomości znajduje się na stronie internetowej www.szlachetnapaczka.pl. Zgłoszenia można dokonać poprzez stronę www.superw.pl

 

Jak to się stało, że zostałaś liderką? Opowiedz swoją historię?

- W moim przypadku wszystko zaczęło się od wewnętrznej potrzeby zrobienia czegoś dobrego dla innych. Chciałam się zaangażować i poświęcić swój wolnych czas po to, by czyjś szary i smutny świat mógł na nowo odzyskać kolory. Na ogłoszenie, że poszukiwani są wolontariusze SuperW znalezione w Internecie odpowiedziałam jeszcze tego samego dnia. O projekcie Szlachetna Paczka słyszałam już wcześniej, widziałam reportaże w telewizji i relację z wydarzeń organizowanych na rynku w Krakowie, więc pomyślałam sobie, że warto dołączyć do takiej grupy osób, która czerpie radość z pomagania innym. I tak też się stało - zostałam SuperW. Najtrudniej było na początku przed pójściem do rodziny odczuwałam strach i niepewność, nie wiedziałam kogo mogę spotkać. Na szczęście moje obawy zostały rozwiane już po wymianie kliku pierwszych zdań. Emocji i wzruszeń jakie towarzyszyły mi podczas finału nie zapomnę do końca życia. Już wtedy wiedziałam, że za rok również się zaangażuję. Jednak postanowiłam, że zrobię coś więcej, że będę wymagać od siebie choćby inni tego nie robili, tego właśnie nauczyłam się w Paczce. Zgłosiłam chęć utworzenia rejonu w mojej miejscowości. Szansa została mi dana, tak więc zebrałam drużynę marzeń i razem pomogliśmy ponad 20 rodzinom. W tym roku chcemy, aby jeszcze więcej dobra wydarzyło się w Milówce i okolicach, dlatego serdecznie zapraszam do zgłaszania się. Wystarczy wejść na stronę www.superw.pl wybrać rejon, w którym chce się działać i wypełnić formularz. Przyczyńcie się do realnej zmiany społeczeństwa, w którym żyjemy.

 

W jaki inny sposób można zaangażować się w projekt?

- Nasz projekt można wspierać na różne sposoby. Aby dołączyć do drużyny i wspólnie pomagać można zostać wolontariuszem SuperW, można również zostać darczyńcą. Ponadto w dniu finału potrzebujemy wielu osób, które pomogą nam w rozwożeniu paczek do rodzin, w zamian zawsze oferujemy ciepłą herbatę i pyszne ciasta oraz imienny dyplom w podziękowaniu za poświęcony czas.

 

Słyszałam o możliwości przygotowanej specjalnie z myślą o przedsiębiorcach prowadzących firmę? Proszę opowiedzieć coś więcej.

-  Tak, ma pani rację, istnieje coś takiego. Mowa tu oczywiście o Inwestorze Społecznym, to również członek naszej drużyny, a przede wszystkim to niezwykli ludzie, którzy również zmieniają swoje najbliższe otoczenie. By zostać Inwestorem Społecznym wystarczy przez prosty formularz na stronie www.szlachetnapaczka.pl wybrać konkretny rejon, który chce się wspierać i dokonać jednorazowej wpłaty 5000 zł. Inwestor sam decyduje, jak bardzo chce się zaangażować. A warto, bo nasze działania to przemyślane pomaganie systemowe, którego owoce potwierdzają coroczne wyniki.  Pomoc, której udzielamy trafia tylko do najbardziej potrzebującym i tylko w taki sposób, by zaczęli samodzielnie radzić sobie w życiu. Inwestor Społeczny jest również zapraszany do uczestniczenia w najważniejszych wydarzeniach w ciągu roku, na których świętujemy nasze sukcesy.

 

Dziękuję za rozmowę.

- Również dziękuję. I jeszcze raz serdecznie zachęcam wszystkich czytelników do włączenia się w akcję. Zróbmy to razem, bo nie ma nic piękniejszego od świadomości, że dzięki niewielkiemu zaangażowaniu możemy zmienić czyjeś życie na lepsze.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły