Od jakiegoś czasu słychać ryki jeleni. To znak, że zaczęły się gody. Rykowisko to okres godowy jeleni szlachetnych, w Polsce rozpoczyna się w drugiej połowie września i trwa około 4 tygodni. Samce jeleni zaczynają wydawać głośne odgłosy, tuż przed zachodem słońca i kończąc o świcie. Przez całą noc potężny, basowy ryk byków rozlega się echem na wiele kilometrów po okolicy. Okres godowy jeleni wschodnich (sika) jest nazywany gwizdowiskiem. Często zapominają nawet o jedzeniu.

Przez czas rykowiska zwierzęta piją tylko wodę, dlatego tracą nawet 30% masy ciała.

nowymost.pl

Można odróżnić kilka podstawowych odgłosów: młodego byka szukającego łani, starego byka, byka stadnego, czy np. byka wyzywającego rywala do walki. Co ciekawe, łanie, które w tym czasie trzymają się razem, też wydają charakterystyczny odgłos tzw. ględzenie łani. Równie ważne, jak ryki, są także zapach oraz wygląd.

Właśnie teraz jelenie prezentują się niebywale okazale z nowymi porożami. A im straszy, tym ma więcej odrostów. Samiec osiąga wagę ok. 160 kg. Samica jest o połowę od niego mniejsza i lżejsza. Łania po okresie godów i ok. 240 dniach ciąży rodzi jedno, rzadko dwa młode nazywane cielętami.

Rykowisko trwa tylko do początku października.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły