Tekst: Marta Szafarczyk, zdjęcia: Bogumiła Polak-Sikora

Czy we współczesnym świecie gwara jest potrzebna? Przed takim problemem stanęli uczniowie przygotowując się do debaty oksfordzkiej, jaka 17 września odbyła się w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu. Drużyna reprezentująca Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Milówce broniła stanowiska, iż gwara jest niezbędna w naszym życiu, natomiast drużyna Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych przedstawiała stanowisko przeciwne. Jury w składzie: Pani Jadwiga Jurasz (znana wszystkim miłośniczka gwary, propagatorka kultury regionalnej), Pani Anna Piątek-Góra (polonistka Gimnazjum nr 3) i Pan Szymon J. Wróbel (dziennikarz, scenarzysta, reżyser) bardzo wnikliwie odniosło się do prezentowanych argumentów. Również widzowie mogli zadać pytanie lub wyrazić swe stanowisko. Warto dodać, iż debatanci w swych mowach przedstawili bardzo szeroko temat, odnieśli się do wielu argumentów zarówno za jak i przeciw. Głównym celem i założeniem debaty nie było odniesienie zwycięstwa nad drużynę przeciwną, ale przedstawienie różnych aspektów problemu, które staną się punktem wyjścia do indywidualnych rozważań na temat poruszonych zagadnień.

Na zakończenie spotkania każdy mógł spróbować potraw kuchni regionalnej, przygotowanych przez uczniów i opiekunów ZSOiT w Milówce.

Debata odbyła się w ramach pierwszego (i mamy nadzieję, że nie ostatniego) Festiwalu Żywiec Miasto zmySŁÓW. Do zobaczenia za rok.

Opiekunowie: mgr Marta Szafarczyk, mgr Dominika Wolna-Wolarek, mgr Agata Pietraszko