Wczorajsze intensywne opady deszczu i występujące podtopienia – szczególnie w okolicy Żywca – Sporysza sprawiły, iż w chwili obecnej w Żywcu ogłoszono alarm powodziowy.

W wyniku ulewnych deszczy najbardziej poszkodowani okazali się mieszkańcy ulicy Isep oraz Pól Lisieckich. Ucierpieli również mieszkańcy sąsiadującej z Żywcem Trzebini w gminie Świnna. Od momentu ogłoszenia alarmu powodziowego trwają prace sztabu kryzysowego. Dziś rano miało miejsce spotkanie w terenie, w którym udział wzięli: Burmistrz Miasta Żywca Antoni Szlagor i wójt gminy Świnna Henryk Jurasz. Na miejscu zagrożonym powodzią obecni również byli wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, kierownik zarządu Zlewni Soły i Skawy RZGW z/s w Żywcu Paweł Nabielec, komendant powiatowy PSP w Żywcu Andrzej Graca, kierownik Powiatowego Zarządu Dróg w Żywcu Tomasz Kotajny oraz przedstawiciele Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego w Żywcu.

Zdj. Urząd Miejski

Zaistniała sytuacja sprawiła, że postanowiono działać natychmiast w kierunku umocnienia brzegów potoku Sporyszek. Wylanie tej wody spowodowało liczne podtopienia w Żywcu – Sporyszu. Należy podkreślić, iż sztab kryzysowy śledzi aktualne prognozy meteorologiczne oraz nadchodzące wciąż ostrzeżenia. Obecnie sytuacja jest pod stałym nadzorem i podjęte są wszelkie działania zmierzające do zminimalizowania ryzyka podtopień. Jednocześnie Burmistrz miasta Żywca Antoni Szlagor podkreśla, iż równie ważna, co pomoc doraźna, istotna jest profilaktyka, dlatego w najbliższym czasie podjęte zostaną kroki, które sprawią, by w przyszłości takie sytuacje się nie powtórzyły.  

Zdj. Urząd Miejski

IMGW –PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wystosowało ostrzeżenie, w którym prognozuje się wystąpienie opadów deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Od godziny 08:00 dziś do godziny 08:00 dnia 04.10.2016 prognozowana wysokość opadów wyniesie miejscami od 35 mm do 50 mm. Największe natężenie opadów deszczu prognozowane jest w nocy 03/04.10.2016. Od godziny 08:00 dnia 04.10.2016 do godziny 18:00 dnia 04.10.2016 prognozowana wysokość opadów wyniesie miejscami od 25 mm do 40 mm. Opady deszczu będą po południu stopniowo zanikać od północnego zachodu województwa.

Poziom Soły można obserwować z kamery przy bulwarach nad Sołą.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły