Nawet, jeśli nie zaplanowaliście dłuższego urlopu, namawiamy każdego, by znalazł choć parę dni na odpoczynek i regeneracje sił przy malowniczych krajobrazach górskich.

Wędrówka Drogą Światła na szczyt Lipowskiej.

Szlak Papieski w Gminie Ujsoły zaczyna się w centrum Ujsół obok kościoła pod wezwaniem św. Józefa Robotnika i biegnie przez przysiółki: Głębokie, Złatną, Złatną Hutę i Szeroki Kamieniec na szczyt Lipowskiej. Dalej przez Boraczą i Halę Redykalną przebiega przez Zapolankę i Kręcichwosty, skąd wiodąc ponownie przez Ujsoły zmierza przez Jaworskie, Muńcuł i Kotarz na górę Rycerzową. Stamtąd przez Hutyrową, Morgi i Soblówkę prowadzi do centrum Ujsół. Łączna długość Szlaku Papieskiego, biegnącego przez Gminę Ujsoły to około 50 km.

Na najbardziej malowniczym odcinku Szlaku Papieskiego, wiodącym ze Złatnej Huty na szczyt Lipowskiej wytyczono Drogę Światła. Na odcinku Złatna Huta-Góra Lipowska( 1324 m n.p.m.) usytuowanych jest 14 kamiennych głazów z mosiężną tablicą, z wyrytymi na nich nazwami stacji, insygniami papieskimi i wizerunkiem Ojca Świętego, przedstawiających kolejne stacje drogi krzyżowej tzw. „Drogi Światła”. Prace przy budowie szlaków trwały kilka miesięcy. Szlaki otworzono jesienią 2006 roku.W schronisku na górze Lipowskiej znajduje się tablica ze słowami bp. Wojtyły z 1958 r.: „W górach chodź tak, aby nie gubić szlaków”.

Hala Lipowska rozciąga się nad Węgierską Górką, Milówką i Ujsołami. Widoki zapierają dech w piersiach.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły