To już pewne. Z Żywca pojedziemy dalej. Na konferencji prasowej z dnia 6 października marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa potwierdził, iż wraz z nowym rozkładem jazdy wracają połączenia kolejowe na linii Żywiec – Sucha Beskidzka. W ubiegłym roku ze względu na brak porozumienia Urzędów Marszałkowskich połączenia te zostały zawieszone, a cieszyły się dużą popularnością. W nowym rozkładzie jazdy powróci więc połączenie Sucha Beskidzka - Żywiec, które będzie obsługiwane przez 4 pociągi w weekendy – w tym jeden relacji bezpośredniej Żywiec – Kraków. Połączenia będą całoroczne.

Zatwierdzone zostało również jedno piątkowe połączenie bezpośrednie – z Krakowa Głównego do Żywca. I tak z Żywca do Krakowa pociągiem powinniśmy dojechać w czasie poniżej 3 godzin. Zapewnione zostaną również skomunikowania z kierunku Katowice i Zwardoń oraz Kraków – Zakopane. Dzięki temu czas przejazdu na trasie Żywiec – Zakopane będzie oscylował w granicach 3 godzin.

„Bardzo nas cieszy ta decyzja. To bardzo dobra decyzja, oczekiwana przede wszystkim przez pasażerów. Dla nas jako stowarzyszenia, które od roku starało się przekonać oba Urzędy Marszałkowskie o przywrócenie połączenia, to przede wszystkim moment rozpoczynający konkretne działania, zarówno w wymiarze promocyjnym połączenia, ale także konkretnych rozmów z samorządami lokalnymi, które chcemy przekonać do zintegrowania połączenia z własnymi systemami transportu, za które są odpowiedzialne” – powiedział Hubert Maślanka, prezes stowarzyszenia Kolej Beskidzka.

Od 2010 do 2014 roku Przewozy Regionalne w Małopolsce nie realizowały przewozów pasażerskich w relacji Sucha Beskidzka – Żywiec – Sucha Beskidzka.

 Usilne dążenia Kolei Beskidzkiej do powrotu linii kolejowej Sucha Beskidzka – Żywiec do systemu transportowego regionu, przynoszą konkretne rezultaty. Objęcie połączeń do Żywca finansowaniem z budżetu województwa małopolskiego i woj. śląskiego to uznanie dla aktywistów i jednocześnie wyzwanie, by połączenie zyskało popularność.

„O powrocie pociągów na linię Sucha Beskidzka – Żywiec przekonały nas przede wszystkim tamtejsze środowiska miłośników kolei. To będą pociągi weekendowe, które będą funkcjonowały głównie w charakterze turystycznym, również dla studentów. Ta linia ma przyszłość, ale trzeba wykonać prace modernizacyjne z uwagi na dużą ilość przejazdów kolejowych i ogólny stan wpływający na ograniczenia prędkości. Nie traktujemy tej linii jako takiej o charakterze SKA, wykorzystywanej do codziennych dojazdów np. do pracy, ale raczej w charakterze pewnej atrakcji turystycznej. Beskid Żywiecki czy obszar po stronie woj. małopolskiego to są tereny bardzo atrakcyjny turystycznie” – powiedział Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego.

„Oferta jest podobna do tej z 2015 roku. Będą to cztery pociągi weekendowe dedykowane grupie m.in. studentów. Oczywiście mogą służyć turystyce, ale jest to przede wszystkim połączenie dla studentów dojeżdżających z okolic Żywca poprzez Suchą Beskidzką do Krakowa. Pociągi będą finansowane przez urzędy marszałkowskie z województwa śląskiego i woj. małopolskiego. Będziemy obserwować wyniki tej linii, jesteśmy otwarci na modyfikacje rozkładu jazdy. Nie wykluczamy, że jeżeli ta oferta będzie się cieszyła popularnością, być może w drugiej części roku zwiększy się liczba pociągów choćby na zasadzie produktu komercyjnego, jak w 2015 roku. Nie zamykamy sobie takiej ścieżki” – powiedział Andrzej Siemieński, dyrektor Przewozów Regionalnych Oddziału Małopolskiego w Krakowie.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły