Bez komentarzy

Ta wiadomość poruszyła wszystkich. Wydawał się człowiekiem pełnym energii i planów na przyszłość. Jeszcze tydzień temu brał udział w Festiwalu Filmów w Gdyni, gdzie prezentował swój najnowszy film „Powidoki” i udzielał wywiadów. Andrzej Wajda zmarł 9 października w niedzielę wieczorem w wieku 90 lat.

„Będę mówił po polsku, bo chcę powiedzieć to, co myślę, a myślę zawsze po polsku.” – tymi słowami rozpoczął Andrzej Wajda przemówienie podczas uroczystości rozdania Oscarów w 2000 roku i te słowa w pełni odzwierciedlają jego sposób myślenia i i kreowania obrazu. Wybitny reżyser otrzymał honorowego Oscara w 2000 rok od amerykańskiej Akademii Filmowej. Wówczas do tej najwyższej nagrody nominowane były Cztery filmy Andrzeja Wajdy „Ziemia obiecana”, „Panny z Wilka”, „Człowiek z żelaza” oraz „Katyń” – w kategorii najlepszy film obcojęzyczny.

Niezwykłą popularność przyniosły Wajdzie filmy, których powstanie zainicjowało tzw. Polską szkołę filmową. To w tych właśnie obrazach – „Kanał” i „Popiół i diament” – reżyser dokonał rozrachunku z czasami II wojny światowej. „Popiół i diament” wzbudził ogromne kontrowersje i negatywne reakcje ze strony władzy komunistycznej. Obraz nie został tym samym dopuszczony do konkursu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Mimo to a może i przede wszystkim dzięki niezaprzeczalnym walorom artystycznym i niepowtarzalnej kreacji Zbigniewa Cybulskiego – „Popiół i diament” należy do arcydzieł kinematografii polskiej. Śmierć Cybulskiego w 1967 roku była dla reżysera wielkim osobistym dramatem.

Jego dziełem jest także ekranizacja dzieł literackich - wśród nich są „Popioły”, „Brzezina”, „Wesele”, „Ziemia obiecana”, „Panny z Wilka” i „Pan Tadeusz”. Andrzej Wajda był człowiekiem bezkompromisowym i kontrowersyjnym. „Popioły” z Danielem Olbrychskim w roli Rafała Wolbromskiego również stały się obiektem ostrej krytyki. Andrzej Wajda dokonywał w swych dziełach kolejno rozrachunków z zastaną rzeczywistością: po polskiej szkole filmowej nadszedł bowiem czas na kino moralnego niepokoju, w ramach którego powstały obrazy o tematyce społecznej. Patologie systemu komunistycznego zdemaskował Wajda w „Człowieku z marmuru” i jego kontynuacji ”Człowieku z żelaza”. Filmy te zostały nagrodzone Złotą Palmą w Cannes. W 1990 roku Andrzej Wajda nakręcił czarno-biały film „Korczak”, który był biografią zamordowanego w Treblince pedagoga Janusza Korczaka. Rolę wychowawcy zagrał Wojciech Pszoniak. Film spotkał się z burzliwą reakcją we Francji: w tym kraju wstrzymano jego dystrybucję, a pismo „Le Monde ” nie szczędziło mu krytyki, zarzucając reżyserowi przedstawienie postaci pedagoga wyłącznie z chrześcijańskiego punktu widzenia, – jako męczeńskiego Polaka, a nie jako Żyda.

Nie można zapomnieć także o „Katyniu” - w 2007 roku reżyser pokazał film, który przełamywał istniejące dotąd w polskiej kinematografii milczenie w sprawie zbrodni katyńskiej. Andrzej Wajda chciał w ten sposób uczcić pamięć ojca - jeńca obozu w Starobielsku, zamordowanego w Charkowie.

Udostępnij Drukuj E-mail