W minioną niedzielą 9 października w Radziechowach miała miejsce niezwykła uroczystość. Związek Podhalan na Żywiecczyźnie obchodził, bowiem swój jubileusz 90 – lecia. Wydarzenia zostało objęte honorowym patronatem Prezydenta RP – Andrzeja Dudy.

Uroczystość rozpoczęła się w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Marcina, gdzie odbyła się Msza św. w intencji Związku Podhalan. Mszy św. przewodniczył ks. bp Roman Pindel.  W koncelebrze wziął udział ks. bp Tadeusz Pieronek oraz kilkunastu księży - w tym Kapelani Związku Podhalan. Po nabożeństwie złożono kwiaty pod tablicą Władysława Pieronka – upamiętniająca go tablica znajduje się na budynku Domu Ludowego w Radziechowach. Władysław Pieronek był jednym z twórców pierwszego Ogniska Związku Podhalan w Radziechowach i liderem Związku w okresie międzywojennym na Żywiecczyźnie. Okolicznościowe wiązanki złożyli: przedstawiciel Prezydenta RP, Minister Adam Kwiatkowski, wraz z ks. biskupem Romanem Pindlem, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, z przedstawicielami parlamentu, delegacje powiatu żywieckiego, tatrzańskiego, cieszyńskiego, gminy Wilkowice i Związku Podhalan.

Starostwo Powiatowe reprezentowali między innymi: Członkowie Zarządu Powiatu Jan Witkowski, Zbigniew Gąsiorek i Józef Stopka, Przewodniczący Rady Powiatu Roman Rokita oraz Wiceprzewodniczący Wiesław Sypta.

Część oficjalna połączona z programem artystycznym odbyła się w Zespole Szkół im. ks. prałata Stanisława Gawlika w Radziechowach. W czasie trwania obchodów miała miejsce oficjalna premiera książki Władysława Motyki „Beskidy i Tatry straż góralskiej watry" - specjalnie przygotowanej na jubileusz 90-lecia Związku Podhalan na Żywiecczyźnie.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły