Miłośnicy jazdy na quadach przekonują o niecodziennej możliwości przemieszczania się po różnorodnym terenie, czemu towarzyszy niezbędna w tym przypadku nutka adrenaliny. Sympatycy sportów ekstremalnych niekoniecznie jednak realizują swoje pasje w zgodzie z istniejącymi normami społecznymi. Bardzo często bowiem quady spotkać można na szlakach lub w lesie. A tu już pojawiają się kontrowersje, bowiem prawdopodobnie większość posiadaczy tych pojazdów, nie do końca zdaje sobie sprawę ze skutków swoich eskapad.

By uświadomić miłośników quadów o konsekwencjach poruszania się na szlakach i w terenie leśnym – policjanci z Żywca wraz z leśnikami z Nadleśnictwa Węgierska Górka, Jeleśnia i Ujsoły przeprowadzili akcję „Cross – Quad”. Kilkudziesięciu policjantów wraz z leśnikami w miniony weekend przemierzało szlaki rejonów leśnych w masywie Wielkiej Rycerzowej. Celem akcji było ograniczenie niezgodnego z przepisami korzystania ze szlaków turystycznych przez osoby poruszające się na motocyklach typu „cross” oraz quadach. Dodatkowo weekendowe działania ukierunkowane były na zapobieganie kradzieży choiny. Równocześnie warto podkreślić, iż wspólne działania służb każdorazowo spotykają się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród turystów wędrujących po leśnych szlakach.

Quady w lesie powodują płoszenie i niepokojenie zwierząt – w tym również gatunków chronionych. To często skutkuje opuszczeniem przez poszczególne zwierzęta swojego siedliska. Poruszanie się motorami czy ruadami poza drogami leśnymi wpływa na erozję gleby. Ponadto – wszelkie pojazdy mechaniczne, w tym również quady, do prawidłowej pracy potrzebują różnych płynów – niejednokrotnie cieki wodne zostają zanieczyszczone przez smary i oleje. Las to także enklawa ciszy i spokoju. W miejscu, gdzie występuje ruch quadów - trudno o jej zachowanie.  

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły