Wędrując górskim szlakiem, często nie jesteśmy świadomi, że znajdujemy się w domu największego polskiego drapieżnika - niedźwiedzia. Obecnie w Polsce żyje około 90 niedźwiedzi.

Jak zachowywać się na szlaku, by nie szkodzić sobie i niedźwiedziom?

W Polsce niedźwiedź zamieszkuje Beskid Żywiecki po Bieszczady. Dawniej występował również na innych obszarach Polski. Największe zagrożenia dla niedźwiedzia to ludzie i ich nieodpowiednie zachowanie podczas wizyt w lesie. Trzeba pamiętać, że las to jego dom. Tak długo, jak długo się w nim pozostaje trzeba przestrzegać następujących zasad. Po pierwsze należy trzymać się tylko oznakowanych szlaków. Po drugie nie wolno zostawiać śmieci na szlaku. Niedźwiedzia kuszą resztki jedzenia. Jeśli zwierzę przyzwyczai się do pozostawianego jedzenia, zacznie zbliżać się do ludzi i prosić o więcej.

Jeśli zobaczysz w lesie niedźwiedzia, nawet niedźwiadka nie podchodź do niego. Nie rób mu zdjęć, odejdź w spokoju, wycofując się wolnym krokiem. We własnej obronie niedźwiedź może być agresywny, a broni się wtedy jak potrafi, czyli pazurami i kłami. Zwierzę to potrafi biec z prędkością 50 km/h.

Jak duże są tropy dorosłego niedźwiedzia?

Długość tropu to 18 do 28 cm, szerokość tropu wynosi od 12 do 17 cm, a długość kroku niedźwiedzia sięga do 1,5 metra.

Zimą niedźwiedzie śpią w gawrach. Nie należy się zbliżać do legowiska. Jeśli w gawrze będą małe misie, narażasz je na śmiertelne niebezpieczeństwo. Wypłoszona niedźwiedzica może porzucić swoje potomstwo. Poza okresem zimowym, zwierzę regeneruje swoje siły w miejscu, które nazywa się barłogiem. Gdy zaniepokoisz tam niedźwiedzia np. głośnymi krzykami lub muzyką może stać się agresywny.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły