Bez komentarzy

Skrzynia Rozmaitości, jak sama pani Monika mówi: „prędzej czy później musiała powstać, ale jeszcze parę lat wcześniej wcale to nie było takie oczywiste. Zaczęło się zwyczajnie, jak zapewne wiele podobnych historii. Będąc na ostrym zakręcie życiowym nie widziałam w nim większego sensu. Odliczałam dni wypełnione powinnościami, byle biegły, byle mijał czas. Któregoś szarego dnia syn zechciał wstąpić do bractwa rycerskiego, a że był niepełnoletni musiałam z nim przyjść i ja. Zaczęły się spotkania, dzięki którym zmieniło się moje podejście do czasu - już nie byle minęło, ale byle do spotkania. Poznawałam nowych ludzi, inne otoczenie, a oni przybliżali mi czasy wieków średnich jak również inne ciekawe formy aktywności.

Jak powstał sam pomysł?

Zaczęło się od zwyczajnych oszczędności, bo przecież takie stroje to kosztowna sprawa. Pani Monika wszystkie stroje wykonuje własnoręcznie. Na początku szyła proste szaty, jednak po jakimś czasie zaczęła zgłębiać tajniki zasad doboru i kompozycji stroju, samego wykonania. „Lubię wszelkie rękodzieło, zaczęło mi to sprawiać przyjemność i często dawało wytchnienie, pozwoliło zatrzymać się na chwilę w innym wymiarze podczas codziennego biegu przez życie. A mam na kim ćwiczyć - moja najbliższa rodzina liczy pięć osób. Do tego zaczęli dochodzić dalsi członkowie rodziny, a zaprzyjaźnione osoby pytały, czy wykonam dla nich strój.”

Tak się złożyło, że jedna z tych osób zasugerowała, by otworzyć jakąś stronę, na której będzie możliwość oglądania tych strojów wraz z kontaktem z panią Moniką. W taki oto sposób powstała Skrzynia Rozmaitości - miejsce, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie, niezależnie, czy interesuje się rekonstrukcją czy nie. Pani Monika nie ogranicza się tylko do strojów z przełomu XIV i XV wieku. W jej pracowni powstają różne zamówienia nawet te nietypowe - stroje do animacji tematycznych, elementy wystroju wnętrz czy tekstylia domowe. Ostatnio miała możliwość wykonania nowej chorągwi na 15-lecie bractwa rycerskiego z Żywca. Jednym z ciekawszych projektów to wykonanie rekonstrukcji sukni herbowej księżnej z rodu d'Artois.

Każdy trud zostaje nagrodzony…

Szycie strojów stało się pasją, która zaowocowała zaproszeniem pani Moniki na nagranie dla TVP 2. „Dla mnie to niesamowite przeżycie, kolejne doświadczenia, które dodały mi skrzydeł”  - mówi Monika Bachórz (Habdas).

Jakie plany na przyszłość?

„W głowie czekają już kolejne pomysły na suknie wzorowane na i`konografii i nie tylko. I tak, nie wiem nawet, kiedy jedno wyjście z domu przerodziło się w pasję. Chętnie podejmuję nowe wyzwania, ciągle się uczę, szukam inspiracji i zasięgam porad od bardziej doświadczonych osób, Rękodzieło samo w sobie sprawia mi radość, o ile nie mam narzuconego morderczego tempa, co się zdarza - wtedy do pracy wkrada się również element podenerwowania.

Skrzynia Rozmaitości na obecną chwilę nie jest firmą, bardziej formą wyrażenia siebie.”

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły