Uwaga

Simple Image Gallery Notice: Joomla!'s /cache folder is not writable. Please correct this folder's permissions, clear your site's cache and retry.

W miniony weekend z inicjatywy Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku – Białej odbyło się seminarium połączone z warsztatami pod nazwą: „Zimowe obrzędy i zwyczaje w Beskidzie Żywieckim i Śląskim”. Zajęcia przeznaczone były dla instruktorów i kierowników grup kolędniczych i obrzędowych, regionalnych zespołów pieśni i tańca oraz folklorystów, muzyków i etnografów.  Warsztaty rozpoczęły się spotkaniem w Miejskim Centrum Kultury Żywcu i w Klubie Papiernik. Pierwszy dzień poświęcony był obrzędom i zwyczajom ze szczególnym uwzględnieniem grup kolędniczych z szopką i gwiazdą. Sobota to także występ kolędników z szopką ruchomą z Zespołu Roztoka z Czernichowa oraz nauka tańców górali żywieckich – zajęcia prowadzone przez choreograf Krystynę Kwaśniewską.

Uczestniczyliśmy w drugim dniu warsztatów – 6 listopada w Milówce. Spotkanie rozpoczęło się występem występ grupy obrzędowej Kamieńcoki z Milówki.  Część warsztatowa dotyczyła dziadów, szlachciców i jukacy. Genezę oraz charakterystykę poszczególnych grup, jak i występujących w nich postaci przedstawiła Barbara Rosiek, etnograf z Muzeum Miejskiego w Żywcu. W interesującym wykładzie Pani Barbara wyjaśniła istotę występowania Dziadów w koncepcji kształtowania wizji świata. Spotkanie uatrakcyjnił pokaz slajdów, w których zobaczyliśmy, jak zmieniały się kostiumy Dziadów na przestrzeni lat, począwszy od lat 30. Ciekawostkę stanowiła mapa przebierańców karnawałowych na Żywiecczyźnie. Spora część wykładu poświęcona była wyjaśnieniu znaczenia postaci zwierzęcych i z pogranicza światów.  Znaczenie muzyki w grupach obrzędowych - to kolejny blok tematyczny warsztatów, prowadzony przez Czesława Węglarza, muzyka. Spotkanie zakończył wykład Małgorzaty Kiereś, etnografa, kierownika Muzeum Beskidzkiego w Wiśle: „Na styku dwóch światów. Między tradycją a współczesnością - przykład dziadów żywieckich.”

Przed nami jeszcze trzeci dzień warsztatów – 19 listopada w Wiśle. Zaplanowany jest wykład Małgorzaty Kiereś, etnografa, kierownika Muzeum Beskidzkiego w Wiśle, ilustrowany pokazem multimedialnym oraz prezentacją archaicznego kolędowania w wykonaniu grup z Beskidu Śląskiego.

Zapraszamy na fotorelację z drugiego dnia warsztatów z Milówki.

Zdjęcia: Robert Wierzbicki

{gallery}obrzedy2016{/gallery}

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły