W miniony poniedziałek 7 listopada odbyła się konferencja prasowa z udziałem Burmistrza Miasta Żywca Antoniego Szlagora. Na konferencji gościła również dyrektor Muzeum Miejskiego Anna Tuleja, która krótko przedstawiła ofertę promocyjną Muzeum Miejskiego w Żywcu. W ramach akcji „Przybij piątkę na osiemdziesiątkę” wszystkie ekspozycje w Muzeum można zwiedzać za zakupiony w kasie żeton o wartości 5 zł. Okazją do promocji jest 80-lecie Muzeum. Oferta obowiązuje od 2 listopada do 16 grudnia. Dyrektor Muzeum Miejskiego w Żywcu podkreśliła, iż w tym roku placówkę odwiedziła rekordowa liczba odwiedzających.

W dalszym ciągu trwają starania o sprowadzenie do Polski ze Sztokholmu prochów Arcyksięcia Karola i jego żony Alicji. To długa droga prawna i formalna, po otrzymaniu pisemnej zgody rodziny na realizację tego przedsięwzięcia – sfinalizowanie planowane jest na listopad 2018 roku. Trudno oszacować koszt tej operacji, jednak władze miejskie uspokajają – pieniądze będą pozyskiwane od sponsorów. Spodziewana jest także pomoc Ambasady. W najbliższym czasie burmistrz Antoni Szlagor planuje spotkanie z biskupem Pindlem w sprawie złożenia prochów w krypcie katedry.

10 grudnia przypadają urodziny księżnej Marii Krystyny Habsburg i w tym też dniu o godzinie 18 w katedrze zaplanowana jest Msza Święta, a zaraz po niej w Szkole Muzycznej odbędzie się koncert orkiestry oraz emisja filmu o życiu księżnej. Po koncercie na Ratuszu zostanie uruchomione profesjonalne nowoczesne oświetlenie. To także czas, w którym w Żywcu będzie można już powoli poczuć atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, bowiem pojawią się świąteczne ozdoby, a choinki staną zarówno na Rynku, jak i w okolicach dworca na Zabłociu. Miłośników literatury ucieszy z kolei wiadomość, iż już 6 grudnia nastąpi oficjalne otwarcie Filii Biblioteki Miejskiej z Zabłociu. Nowa placówka będzie się mieściła w Klubie „Papiernik”.

Już wkrótce na ulicach Żywca pojawią się nowe autobusy: będzie to aż 7 niskopodłogowych „Solariów”. Nowością będą tablice elektroniczne informujące podróżnych o przebiegu trasy autobusów i godzinach odjazdu i przyjazdu.

Temat, który w Żywcu wraca jak bumerang: smog. Mieszkańcy zobowiązani są do udostępnienia w swoich kotłowni pracownikom, sprawdzającym jakość spalanych materiałów. 18 listopada planowane jest spotkanie władz samorządowych, podczas którego na Politechnice w Gliwicach zostanie podpisany list intencyjny w sprawie filtrów. To nowatorskie rozwiązanie, z którego będą mogli skorzystać mieszkańcy Żywca. Koszt zakupu filtra to kwota około 1500 zł.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły