Skąd wzięła się nazwa „piernik”?

Jak wiadomo piernik to ciemnobrązowe ciasto robione z mieszaniny m.in. mąki, mleka, jajek, karmelizowanego cukru, miodu, przyprawy do piernika. Nazwa piernik wywodzi się od staropolskiego słowa pierny, czyli pieprzny i odnosi się do intensywnych przypraw w nim zawartych.

Skąd pochodzą pierniki?

Choć pierniki uważane są za polski przysmak, tak naprawdę pochodzą z okolic dzisiejszej Holandii, a sama tradycja ich wypiekania kultywowana jest w różnych częściach Europy – i nie tylko. Są oczywiście niezwykle popularne w Niemczech, które słyną z miłości do tych słodkości. Francuzi zajadają się pikantnym chlebem miodowym, znanym jako pain d'épices, w Szwajcarii królują lukrowane pierniczki z Bazylei, w krajach północy zaś - cieniutkie piernikowe ciasteczka w kształcie zwierząt i serduszek. Prawdopodobnie najlepiej rozpoznawalnymi piernikami XXI wieku, dzięki kulturze masowej, są brytyjskie ludki (ciasteczka ze Shreka), zdobione różnymi polewami.

Pierwotnie ciasto piernikowe było wielkim luksusem, ze względu na koszty importu przypraw korzennych i bakalii.  W Toruniu wypiekano już w XVII wieku słynne „Katarzynki”, jakościowo porównywane ze znanymi w całej Europie piernikami norymberskimi. Jako towar eksportowy, wysyłany w odległe miejsca, piernik został tak pomyślany, aby przetrwać długie podróże lądowe. Swoją trwałość zawdzięcza z jednej strony dużemu udziałowi przypraw korzennych, a z drugiej swojej twardości i suchości. W zimnym i suchym miejscu daje się przechowywać nawet przez kilka miesięcy.

Pierniki, w przeszłości uważane za symbol dobrobytu i produkt luksusowy, dostępny jedynie najbogatszym mieszkańcom miast, zajmują obecnie czołowe miejsce wśród najpopularniejszych słodkości naszego kontynentu na co dzień.  Mimo największej popularności w okresie zimowym, jest to absolutnie całoroczny rarytas.

Pierniki występują zwykle w formie mniejszych i większych ciastek, często polewanych po wierzchu czekoladą z bakaliami, a w środku nadziewane marmoladą, masą orzechową lub marcepanem.

 W celu zbudowania domku z piernika i najróżniejszych elementów dekoracyjnych wypieka się również większe bloki piernika, prostokątne arkusze albo fantazyjnie powycinane w różne kształty figurki, następnie zdobi się je polewą, kandyzowanymi owocami oraz posypkami. Sklejanie płytek piernikowych np. w domek Baby Jagi wykonuje się najróżniejszymi masami lub lukrem.

Mimo natłoku obowiązków warto poświecić jeden wieczór, by z dziećmi zgodnie z tradycyjną recepturą przygotować je własnoręcznie.

Źródło informacji o tradycji piernikowej: wikipedia

GOK Rajcza zaprasza do udziału w konkursie „Świąteczne Ozdoby z Piernika”. Szczegóły poniżej:

 

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły