Odpowiedź z biura prasowego rzecznika spółki PKP Intercity nie pozostawia złudzeń: „od grudnia skład IC „Inka” kursować będzie na trasie Lublin – Bielsko – Biała”. Lakonicznie i bez wyjaśnień. Jednak na tym sprawa się nie kończy.

Przypomnijmy – pierwotny plan rozkładu kolejowego zakładał, iż IC „Inka”, miał kursować od 11 grudnia w weekendy na trasie Lublin – Zwardoń. Niestety i to już nie po raz pierwszy spółka PKP Intercity w ostatniej prawie chwili zmieniła swoje plany, a tym samym wycofała się z uruchomienia składu na Zwardoń. Po raz pierwszy taka sytuacja miała miejsce z również weekendowym połączeniem IC „Gubałówka” Warszawa – Żywiec – Zakopane. Pociąg był naniesiony na projekty, a miesiąc przed opublikowaniem oficjalnego rozkładu jazdy okazało się, że nie będzie kursował od grudnia, lecz od 30 kwietnia. Finalnie jednak całkowicie został wykasowany.

Czy podobny los czeka IC „Inkę”?

Na chwilę obecną wiele na to wskazuje. Komitet Mieszkańców Stacja Żywiecczyzna postanowił jednak wziąć sprawy w swoje ręce i sprawić, by IC „Inka” wróciła na swój pierwotny tor. Wystosowano więc maile do samorządowców i parlamentarzystów z regionu Podbeskidzia i Żywiecczyzny z prośbą o interwencje oraz prośbę o wsparcie w proteście przeciwko odstawieniu Żywiecczyzny na plan dalszy. Ostatnie dni pokazały, iż na Żywiecczyźnie „Inki” nie zobaczymy. Wprawdzie pojawił się plan, że stanie się to nie od grudnia, lecz od czerwca, jednak los „Gubałówki” pokazał, iż plan dalszy oznacza całkowitą jego zmianę. Sprawa nie jest jednak do końca prosta, bowiem należy podkreślić, że pociągi IC są dotowane z pieniędzy podatników, wiec co jest powodem pomijania naszego regionu?

Na uwagę zasługuje również pierwsze oficjalne wystąpienie poselskie w sprawie likwidacji IC „Inka”. Zamieszczamy pismo Pani Poseł Małgorzaty Pępek.

 

Dane adresowe, gdzie należy wysłać protest:

1. Marek Chraniuk

Prezes

PKP Intercity Spółka Akcyjna

ul. Żelazna 59a

00-848 Warszawa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

2. Ignacy Góra

pełniący obowiązki Prezesa

Urząd Transportu Kolejowego

Al. Jerozolimskie 134

02-305 Warszawa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

3.

Andrzej Adamczyk - Minister

Andrzej Bittel - Podsekretarz stanu - odpowiedzialny za transport kolejowy i realizację inwestycji na kolei.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa

ul. Chałubińskiego 4/6

00-928 Warszawa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły