Bez komentarzy

Już 14 listopada na nocnym niebie będzie można obserwować niecodzienne zjawisko. Czeka nas bowiem pełnia, ale ta z pewnością będzie wyjątkowa. W tę niewątpliwie zimną noc będzie okazja zobaczyć księżyc jeszcze bliżej. Naukowcy obliczyli, iż tak dużego księżyca nie widzieliśmy od 1948 roku.

W Polsce księżyc będzie widoczny od godziny 14.52 i będzie o 14% większy oraz aż o 30 % jaśniejszy. Kolejna taka pełnia będzie dopiero za 18 lat. Zjawisko to zostało określone mianem superksiężyca, a oznacza to, iż ziemski satelita znajduje się w linii prostej ze Słońcem i Ziemią. To jednak nie koniec czekających nas 14 listopada atrakcji na listopadowym niebie. Oprócz pełni – Księżyc w tym czasie znajdzie się w perygeum, czyli krążąc wokół Ziemi znajdzie się najbliżej naszej planety.

Istnieje teoria – nigdy nie potwierdzona, ale mająca swoich zwolenników – iż odległość Księżyca od Ziemi ma wpływ na występowanie anomalii pogodowych, trzęsień ziemi czy wybuchów wulkanów.

KONKURS

Noc 14 listopada to prawdziwa gratka dla obserwatorów nocnego nieb, a my zapraszamy do udziału w konkursie związanym z tym niespotykanym zjawiskiem. Do 18 listopada, do godziny 18.00 czekamy na zdjęcia Waszych superksiężycowych obserwacji, a wygrywa zdjęcie, którego autor uzyska najwięcej polubieni na naszym fanpage’u. Nagrodą jest zestaw naszych gadżetów. Zdjęcia prosimy podsyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły