Bez komentarzy

W ubiegłym tygodniu w naszym kraju obchodziliśmy Święto Niepodległości, a 17 listopada świętują nasi południowi sąsiedzi – Słowacy. To Dzień Walki o Wolność i Niepodległość.  Na dzień przed tym świętem, w trakcie oficjalnych uroczystości odbywających się w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, burmistrz miasta Żywca złożył stosowne życzenia dla konsula generalnego Słowacji Ivana Skorupy i jego małżonki Józefiny.

17 listopada. Dzień walki o wolność i demokrację - dzień ten upamiętnia studenckie manifestacje, jakie miały miejsce 17 listopada 1989 roku w Czechach, przede wszystkim na praskim Placu Wacława, podczas których studenci wyrażali swój sprzeciw wobec komunistycznej władzy. Dzień ten uchodzi za początek tzw. „aksamitnej rewolucji”, okresu przemian ustrojowych, który doprowadził do powstania dwóch niepodległych państw, Republiki Czeskiej i Republiki Słowackiej. Datę manifestacji studenci wybrali nieprzypadkowo, nawiązując do wydarzeń z jesieni 1939 roku; otóż 28 października tego roku prascy studenci zorganizowali manifestację upamiętniającą 21. rocznicę powstania Czechosłowacji (państwo to zostało oficjalnie powołane do życia 28 października 1918 roku) chcąc w ten sposób wyrazić sprzeciw wobec niemieckiej okupacji. Niemcy otworzyli ogień do protestujących, wskutek czego zginął student medycyny, Jan Opletal. Jego pogrzeb, który odbył się 15 listopada, przerodził się w dużą manifestację patriotyczną. SS rozbiło jednak pochód i dokonało licznych aresztowań, a czeskie wyższe uczelnie zostały zamknięte. To w nawiązaniu do tych wydarzeń 17 listopada 1989 czescy studenci (głównie w Pradze) wyszli na ulice, aby zaprotestować przeciwko totalitarnemu reżimowi. Dziś 17 listopada to dzień pamięci zarówno w Czechach, jak i na Słowacji.

„Dzień 17 listopada 1989 roku był dla współczesnej historii Czech i Słowacji wydarzeniem przełomowym. Gdyby nie dzielna postawa młodych ludzi, być może losy tych krajów potoczyłyby się zupełnie inaczej. Dzisiaj i Słowacja, i Polska są razem w Unii Europejskich. Wiele nas łączy, współpracujemy ze sobą. My, jako sąsiedzi Słowaków wiemy o tym najlepiej. Bardzo cenię sobie współpracę z naszymi słowackimi gminami partnerskimi na Słowacji Czadcą i Liptowskim Mikulaszem. Bardzo ważne jest też to, że w osobie pana konsula Ivana Skorupy mamy wsparcie we wszystkich podejmowanych przez nas działaniach na pograniczu polsko-słowackim” – powiedział Antoni Szlagor, burmistrz Żywca.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły