Uwaga

Simple Image Gallery Notice: Joomla!'s /cache folder is not writable. Please correct this folder's permissions, clear your site's cache and retry.

26 listopada w godzinach od 10:00 - 15:00 w Muzeum miejskim na Starym Zamku w Żywcu odbyło się niecodzienne wydarzenie, mianowicie II Konferencja Kobiet na Żywiecczyźnie. Tym razem pod hasłem „Nie daj się przemocy!” Organizatorem spotkania jest grupa nieformalna Kobiety na Żywiecczyźnie.

Spotkaniem tym kobiety z Żywiecczyzny włączają się w kampanię 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć – międzynarodową inicjatywę, organizowaną przez Center for Women’s Global Leadership, poświęconą wspieraniu i koordynacji pracy mającej na celu zlikwidowanie przemocy ze względu na płeć na poziomie lokalnym, państwowym i międzynarodowym. Dlaczego akurat 26 listopada? Data nie jest przypadkowa. Wybrano dni pomiędzy 25 listopada, Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet a 10 grudnia, Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka, aby symbolicznie zaznaczyć związek pomiędzy przemocą wobec kobiet a naruszaniem praw człowieka i by podkreślić, iż przemoc wobec kobiet jest pogwałceniem praw człowieka.

Celem spotkania było przekazanie kontaktów, edukacja, udzielenie i umożliwienie pomocy osobom poszkodowanym, aby mogły wyjść z domu, zmienić swoje życie. Gości i zebranych powitał burmistrz Antoni Szlagor, podkreślając potrzebę zorganizowania konferencji na temat ochrony powietrza oraz poseł Małgorzata Pępek.

Komenda Powiatowa Policji w Żywcu przedstawiła dane i statystyki dotyczące skali przemocy. Z ogólnych statystyk wynika, iż 97% wśród osób doświadczających przemocy stanowią kobiety.  700 tys. do 1 mln kobiet w Polsce doświadcza przemocy w różnych formach (przemoc fizyczna, psychiczna, nękanie, seksualna, materialna). 150 kobiet rocznie ginie w wyniku tzw. nieporozumień domowych.  O przemocy w pierwszej kolejności wiedzą sąsiedzi, najbliższe otoczenie, dlatego kiedy jesteśmy świadkami jakiejkolwiek przemocy, nie powinniśmy się bać zgłaszania tego faktu odpowiednim instytucjom. Na policję można zgłosić anonimowo zawiadomienie o przestępstwie.

Rozmowy o sprawach „Nie daj się przemocy!”, które dotykają nasze otoczenie prowadziły m.in ekspertki:

- asp. szt. Monika Chojnacka-Malec – specjalista Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji i w Żywcu. Zajmuje się profilaktyką społeczną,

- Alina Kula – współzałożycielka i członkini Zarządu Fundacji Pozytywnych Zmian z Bielska-Białej. Trenerka WenDo – metody asertywności i samoobrony dla kobiet. Feministka, działaczka organizacji pozarządowych i grup nieformalnych. Od lat zaangażowana w działania związane z przeciwdziałaniem przemocy wobec kobiet. Absolwentka Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie,

- Dorota Lenarczyk – sędzia Wydziału II Karnego Sądu Rejonowego w Żywcu,

- Renata Szczepańska – psycholożka, specjalistka z dziedziny wiktymologii, konsultantka w zakresie współpracy organizacji pozarządowych z sektorem finansów publicznych, pracowniczka samorządowa z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. Autorka Programu Przeciwdziałania Przemocy „DOŚĆ PRZEMOCY” (nagrodzonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i UNDP w 1997 roku).

W pierwszej części rozmów pt. „Nie daj się rakowi!”  o profilaktyce opowiadała dr Janina Miodońska - dr nauk medycznych, specjalista ginekolog – położnik, posiada także specjalizacje z onkologii oraz balneologii. W drugiej części panelu o mniej konwencjonalnych metodach, o swoich doświadczeniach związanych z walką z chorobą nowotworową - rakiem piersi opowiadała 36 letnia Pauliną Oździńską. Paulina Oździńska z wykształcenia pedagog, z zamiłowania beauty coach, stylistka, projektantka, właścicielka firmy By Polka z profesjonalnym doradztwem.

Moderatorką tego panelu była dr Liliana Wójtowicz ze Spółdzielni Socjalnej Śliwkowa Lipowa. W konferencji ze Świątecznym akcentem gościły Panie z Żywieckiego Klubu Amazonek oraz przedstawicielki Oriflame, zachęcające do analizy składu ciała i zdrowego trybu życia poprzez dietę i aktywność fizyczną.

W przerwach spotkania Spółdzielnia Socjalna Śliwkowa Lipowa umożliwiła poczęstunek w formie potraw z diety antyrakowej, czyli bez cukru, glutenu i mięsa.

Finałem spotkania była wystawa - wernisaż prac kobiet z naszego regionu oraz wręczenie upominków w formie kalendarza - 12 kobiet na 12 miesięcy, przedstawiający sztukę tradycyjną i nowoczesną dla wszystkich uczestników wydarzenia.

 

Zdjęcia: Magdalena Sporek:

{gallery}konkob2016{/gallery}

Udostępnij Drukuj E-mail