Bez komentarzy

Jarmarki świąteczne pozwalają poczuć magiczną atmosferę świąt. Piękne dekoracje, kolorowe stragany z prezentami, zapach grzanego wina i lokalnych świątecznych przysmaków, kolędy. Warto tam być choćby przez jeden dzień. Tak wyglądał trwający od 16 do 18 grudnia II Jarmark Bożonarodzeniowy w Żywcu. Na gości czekał urozmaicony program kulturalny, między innymi wystąpienia muzyczne, teatralne dla dzieci i dorosłych, wspólne śpiewanie kolęd. Można było podziwiać i nabyć rozmaite wyroby rzemieślnicze, spróbować przysmaków regionalnych i delektować grzanym winem.

„W ubiegłym roku, gdy oddaliśmy do użytku Rynek, pomyślałem, że to miejsce powinno żyć nie tylko latem, ale również i zimą. A w grudniu jest ku temu doskonała okazja, by zorganizować Jarmark Bożonarodzeniowy. W ubiegłym roku zadebiutowaliśmy, w tym roku to druga edycja. W organizację tegorocznego Jarmarku włączyło się dużo wolontariuszy, zespołów regionalnych i zespołów muzycznych z Żywca. Cieszymy się tym samym, że przed świętami ludzie się spotykają i są ze sobą.  Jednocześnie życzę wszystkim mieszkańcom naszego miasta, całego powiatu żywieckiego i wszystkim odwiedzającym nasz region gościom zdrowych, spokojnych radosnych Świąt Bożego Narodzenia. Życzę wszystkim świąt rodzinnych, zdrowych oraz szczęśliwego Nowego roku 2017” - powiedział w rozmowie z nami pomysłodawca imprezy Burmistrz Miasta Żywca Antoni Szlagor.

Świąteczna atmosfera, którą za sprawą Jarmarku udało się przywołać, choinka, nastrojowo podświetlony Ratusz, występy artystyczne zespołów regionalnych oraz mnóstwo osób, które odwiedziły tegoroczną imprezę - to tylko jedne z aspektów przemawiających za słusznością decyzji wyłączenia ruchu samochodowego z żywieckiego Rynku.

„Przygotowaliśmy bardzo atrakcyjny program artystyczny. II Jarmark Bożonarodzeniowy oficjalnie rozpoczęliśmy w piątek o godzinie 15.30 - uroczystego otwarcia dokonał Burmistrz Miasta Żywca Antoni Szlagor. Również w piątek na scenie pojawił się ZPiT "Pilsko", Kapela "Hajduki" oraz regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Lipowianie". Pierwszy dzień Jarmarku zamknął występ Miejskiej Orkiestry Dętej z Żywca. Sobotnie przedpołudnie na żywieckim Rynku uatrakcyjniła Kapela "Wierchy”, po niej natomiast na Jarmarku wystąpili niezwykle utalentowani artyści i muzycy. Atrakcją wieczoru był pokaz zaprezentowany przez tancerzy ognia z Teatru Ognia i Ruchu "Arkona". W niedzielę na scenie pojawił się zespół "Grojcowianie" i "Ziemia Żywiecka" oraz wielu artystów, dzięki którym nasza impreza niewątpliwie zyskała na atrakcyjności, a których trudno wszystkich nawet wymienić. Tegoroczny Jarmak zakończyliśmy pokazem sztucznych ogni.” - powiedział Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu Marek Regel.

Organizatorzy zadbali także o zupełnie praktyczna stronę imprezy i komfort osób odwiedzających Jarmark - dużym powodzeniem bowiem ze względu na niską temperaturę cieszyły się rozstawione na płycie Rynku piece koksowe z gorącym żarem. A impreza rozrasta się z roku na rok - na tegorocznym Jarmarku swoje stoiska wystawiło około 60 osób - twórców ludowych i handlowców.

Zdjęcia Robert Wierzbicki.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły