Zapowiadana reforma oświaty stała się faktem - uchwalona została przez Sejm ustawa o Prawie oświatowym. O tym jakie najważniejsze zmiany czekają nas w związku z reformą, pisaliśmy TUTAJ. Na nasze pytania dotyczące zmian w szkolnictwie odpowiadał również Dyrektor Gimnazjum w Milówce Tadeusz Pytel.

Czy samorządy są przygotowane na zmiany? Czy reforma, która wchodzi w życie od stycznia, nie spowoduje chaosu w systemie edukacji? Co z miejscami pracy dla nauczycieli? MEN przekonuje, że zmiany w oświacie przyczynią się do zwiększenia w skali kraju liczby etatów nauczycieli, a nie do ich zmniejszenia. Innego jednak zdania jest Burmistrz Miasta Żywca Antoni Szlagor, który jeszcze przed uchwaleniem ustawy na grudniowej konferencji prasowej wyraził swój sceptycyzm do stanowiska Ministerstwa Edukacji Narodowej: 

„Jak mi pani minister mówi, że nikt pracy nie straci, to ja się z tego śmieję, bo 40 osobom, jak policzyliśmy, będziemy musieli podziękować” - powiedział Burmistrz Miasta Żywca Antoni Szlagor.

W Żywcu istnieją trzy gimnazja. Na stronie Urzędu Miasta pojawiło się tym samym oświadczenie Burmistrza Antoniego Szlagora:

„W związku z uchwaleniem przez Sejm reformy systemu oświaty, która zakłada od 1 września 2017 roku zmianę struktury szkół (zlikwidowane zostaną gimnazja, a nauka w szkołach podstawowych, liceach i technikach będzie wydłużona), uprzejmie informuję mieszkańców Żywca, że zgodnie z powyższym czekają nas następujące zmiany:

- ustalenie nowej sieci szkolnej, a co za tym idzie reorganizacja naszych placówek i zmiana obwodów szkolnych,

- redukcja zatrudnienia nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi w szkołach, dla których organem prowadzącym jest miasto Żywiec,

- zwiększenie środków przeznaczonych na oświatę kosztem innych zadań spoczywających na samorządzie, m.in.: remontów dróg i chodników, budowy oświetlenia ulicznego, budowy mieszkań, działalności społecznej, kulturalnej i sportowej.

Nowa reforma systemu oświaty jest pomysłem Rządu RP, natomiast jej wdrażanie zostało nałożone na samorządy, dlatego też wszystkie pretensje, uwagi i wnioski proszę zgłaszać do:

Ministerstwo Edukacji Narodowej

al. J. Ch. Szucha 25, 00-918 Warszawa

Można napisać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Kontakt telefoniczny z pracownikami ministerstwa od poniedziałku do piątku w godzinach 8.15–16.15.

tel. 22 347 41 41 - struktura szkół, egzaminy, doskonalenie i kształcenie nauczycieli

tel. 22 347 47 92 - podstawa programowa, podręczniki, ramowe plany nauczania

tel. 22 347 44 58 - przekształcanie szkół, sytuacja nauczycieli i dyrektorów w okresie wdrażania reformy

tel. 22 347 43 12 - finansowanie, organizacja oddziałów przygotowawczych dla uczniów przybywających z zagranicy

tel. 22 347 42 28 - kształcenie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi

tel. 22 347 41 95 - kształcenie branżowe

 

Burmistrz Miasta Żywca.”

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły