Od kilku tygodni na terenie powiatu żywieckiego powtarzają się przekroczenia dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń, m.in. pyłu zawieszonego - w niektórych miejscach stężenia pyłu przekraczają okresowo poziomy alarmowe. Alarmujące dane o zanieczyszczeniach powietrza spowodowanych tzw. niską emisją dotyczą nas wszystkich, ale i my wszyscy możemy temu przeciwdziałać. Z tej przyczyny zamieszczamy Apel Burmistrza Miasta Antoniego Szlagora skierowany do Wójtów naszego powiatu.

„Drodzy Koledzy,

moim największym marzeniem i jednocześnie życzeniem na nadchodzący 2017 rok jest to abyście zaczęli skutecznie działać na rzecz ograniczenia niskiej emisji. Niech zamieszczone poniżej zdjęcia przedstawiające, jak nad miasto Żywiec nadciąga chmura smogu z kierunku gminy Świnna, uświadomią Wam, że mieszkańcy gmin, którymi zarządzacie trują mieszkańców Żywca, ale też samych siebie. Podobne zdjęcia można wykonać również ze wszystkich stron miasta Żywca, gdzie z innych miejscowości również napływają chmury smogu. Jednocześnie podkreślam, że problem ten tak samo dotyczy mieszkańców Żywca. My powiedzieliśmy jednak stanowcze NIE i systematycznie prowadzone są kontrole palenisk. A będzie ich jeszcze więcej w nowym 2017 roku.

Przypominam Wam, że prawo pozwala na to, aby Wasi pracownicy przeprowadzali kontrole w paleniskach gospodarstw, w których istnieje podejrzenie spalania niewłaściwego paliwa. Przy braku przewietrzania i położeniu Żywca na samym dnie Kotliny Żywieckiej, to właśnie nasze miasto jest główną ofiarą smogu, który potrafi utrzymywać się niejednokrotnie nawet przez kilkanaście godzin. My też jako jedyni w powiecie żywieckim posiadamy stację pomiarową. Można więc odnieść mylne wrażenie, że problem smogu dotyczy tylko miasta Żywca. Gdybyśmy nawet wszystkie stare piece w Żywcu wymienili na nowoczesne ekologiczne kotły, to i tak cała ta praca pójdzie na marne, bo wiatr przywieje nam smog z okolicznych gmin.

Z całą stanowczością, podkreślam, że problem smogu dotyczy całego powiatu żywieckiego i tylko współdziałanie w zakresie ograniczenia niskiej emisji i likwidacji smogu może sprawić, że będziemy oddychać lepszym powietrzem. To powinno być naszym wspólnym celem na 2017 rok.”

 

zdj. Urząd Miasta Żywiec

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły