Bez komentarzy

W parafii Milówka statystyki za ubiegły rok przedstawiają się następująco: 74 chrzty, 32 śluby i 66 pogrzebów. Z zestawienia widać, że w Gminie Milówka zwiększyła się ilość mieszkańców.

W parafii Rycerka Górna ochrzczonych zostało 18 dzieci, pochowano 22 osoby, a 11 par zawarło ślub.

W parafii Ujsoły z roku na rok jest coraz mniej mieszkańców. W tym roku w gminie Ujsoły urodziło się 36 dzieci, natomiast zmarło 100 osób. 20 osób zawarło małżeństwa, lecz odbyło się aż 17 rozwodów. Według danych z UC wydano 650 dowodów osobistych, zameldowały się 54 osoby a wymeldowało 50 (stan na 6 grudnia 2016 roku).

W wieku 103 lat zmarła Anna Liszka. Była najstarszą mieszkanką gminy Rajcza. 20 grudnia zmarła najstarsza mieszkanka Rajczy - miała 103 lata.

„- Dla wielu znana była jako „Ciotka Hanka Zodoliny”. Jeszcze tego roku 13 lipca bawiliśmy się na jej 103 urodzinach. Była msza święta, a później przyjęcie, na którym jubilatka zatańczyła odegrany dla niej walczyk. Jeszcze do jesieni tego roku można ją było spotkać w każdą niedzielę na mszy w kaplicy w przysiółku w Nickulinie. Miałem okazję spotkać się z nią przed dwoma tygodniami. Nadal była, jak zawsze zresztą, wesoła, życzliwie wypytywała o naszą gminy, o znajomych. Ale, jak zauważyłem, niestety ubywało jej już sił. Zmarła we wtorek, 20 grudnia, przeżywszy ponad 103 lata. Będzie nam jej bardzo brakowało, jej radości życia, życzliwości, uśmiechu, żartów, które zawsze się jej trzymały. Taką ją zapamiętamy.” - podkreśla wójt Kazimierz Fujak.

We wrześniu tego roku odeszła od nas również najstarsza mieszkanka Żywca. Pani Stanisława przeżyła 106 lat. W roku 2014 została wpisana do Złotej Księgi Miasta Żywca.

„- Urodziła się w Żywcu 10 maja 1910 roku. Ukończyła Seminarium Nauczycielskie. Początkowo pracowała jako nauczycielka. W czasie wojny wyjechała do Dębicy, gdzie jej ojciec, który był lekarzem, dostał przydział. Pomagała mu przy opiece nad chorymi. Po wojnie zatrzymała się w Oświęcimiu, gdzie wraz z ojcem zajmowała się leczeniem więźniów oświęcimskich. Później ukończyła Szkołę Pielęgniarską i pracowała jako pielęgniarka w przychodni w Oświęcimiu. Była zapraszana do szkół pielęgniarskich i nie tylko, gdzie prowadziła wykłady i pogadanki. W ten sposób połączyła swoje największe pasje: nauczycielstwo i pielęgniarstwo. Po przejściu na emeryturę powróciła do swojego rodzinnego domu w Żywcu.” -wspominał Burmistrz Miasta Żywca Antoni Szlagor.

Kilka dni temu w wieku 104 lat zmarła także Franciszka Sobel z Bystrej. Była najstarszą mieszkanką gminy Radziechowy–Wieprz.

Jesteście ciekawi, jakie są najpopularniejsze imiona dla dziewczynek i chłopców minionego roku? Od pewnego czasu na listach królują stare, tradycyjne imiona, często nadawane na cześć babć i dziadków. Wśród najpopularniejszych imion na Żywiecczyźnie na podium znalazły się:

Zuzanna, Jakub, Julia, Lena, Filip, Szymon. Przybyło także Aleksandrów, Franciszków, Adamów, Filipów, Stanisławów, Szymonów, Emilii, Milen, Amelii i Zosi.

 

Udostępnij Drukuj E-mail