W poniedziałek 2 stycznia uczestniczyliśmy w uroczystej gali wręczenia nagród w Międzyszkolnym Konkursie na Najciekawszą Prezentację Multimedialną pt. „Aktion Saybusch - wysiedlenia mieszkańców na Żywiecczyźnie w oczach młodego pokolenia XXI wieku”. Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej. Organizatorem natomiast był Poseł na Sejm RP Kazimierz Matuszny oraz ZSME w Żywcu.

W uroczystości, która miała miejsce w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej w Żywcu, wziął udział Wicestarosta Stanisław Kucharczyk, Wójt Gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlik oraz wójtowie z powiatu żywieckiego.

Na konkurs wpłynęło 61 prac, w tym 32 prace ze szkół gimnazjalnych, 29 - ze szkół średnich.

W swojej wypowiedzi poseł Kazimierz Matuszny podziękował wszystkim tym, dzięki którym konkurs ten mógł się odbyć - szczególnie zaangażowanym nauczycielom i Europoseł Jadwidze Wiśniewskiej. Poseł Matuszny wyraził uznanie dla uczniów, ponieważ „wiedza o wysiedleniach nie jest wiedzą z książek historycznych, to wiedza przede wszystkim czerpana od naszych dziadków i ojców.” Poseł Matuszny podkreślił także bardzo dobry i wysoki poziom prac, tym bardziej, że nie istnieją przecież spisane źródła historyczne.

„Bardzo serdecznie dziękuję posłowi Kazimierzowi Matusznemu za zaproszenie, organizację i pomoc. Bo ten konkurs, którego mam nadzieję pierwsza edycja rozgrywa się w Żywcu (...) - będzie miał takie skrzydła, które poniosą jego ideę.  Zawsze warto wiedzieć, z jakich korzeni się wyrasta. I ta ziemia żywiecka, tak boleśnie doświadczona i ci, którzy byli poddani tym represyjnym działaniom niemieckim i hitlerowskim, zasługują na to, by o nich pamiętać. (...) Bardzo się cieszę, że będę miała zaszczyt gościć laureatów w Brukseli na wyjeździe studyjnym. Będzie to jednocześnie okazja do zwiedzenia belgijskich miast i zobaczenia Parlamentu Europejskiego od środka. Cieszę się, że mogę w parlamencie europejskim reprezentować również Podbeskidzkie.” - powiedziała Europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Nagrody zostały rozdane w 2 kategoriach: szkoły gimnazjalne oraz szkoły ponadgimnazjalne. Zwycięzcy wyjadą do Brukseli do Parlamentu Europejskiego. Laureaci 2 i 3 miejsca odwiedzą Sejm RP w Warszawie. Osoby wyróżnione otrzymały nagrody książkowe.

W kategorii szkół średnich:

1 miejsce - Magdalena Maciejko - Zespół Szkół Mechaniczno - Elektrycznych w Żywcu

2 miejsce - Joanna Haraf - Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Żywcu

3 miejsce - Marta Biela - Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Milówce

Wyróżnienia:

Monika Kobyłecka i Natalia Talik - Zespół Szkół Mechaniczno - Elektrycznych w Żywcu

Kacper Jarco Gimnazjum w Węgierskiej Górce

Miłosz Luber Gimnazjum w Gilowicach

W kategorii szkół gimnazjalnych:

1 miejsce - Patryk Bundyra - Zespół Szkół w Wieprzu

2 miejsce - Martyna Lalik - Gimnazjum w Twardorzeczce

3 miejsce - Milena Jakubiec - Gimnazjum w Twardorzeczce

 

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły