Jak wiadomo filmowy Gustlik, czyli działonowy Gustaw Jeleń był przed wojną kowalem w Ustroniu, a jego przyszła żona pochodziła z odległego o kilkanaście kilometrów Koniakowa. I właśnie w trójkącie, który w Beskidach nazywany jest Trójwsią, czyli w Istebnej, Koniakowie i Jaworzynce kręcono weselne – i ostatnie w serialowej epopei – zdjęcia do ,,Czterech pancernych''.

Filmowcy zjechali do Trójwsi jesienią 1969 roku i sceny związane z weselem pancerniaków kręcili przez tydzień. Chcąc przejechać weselnym szlakiem pancernych trzeba wjechać na drogę nr 943 na wysokości Lalik, minąć po prawej stronie wzniesienie zwane Koczym Zamkiem (punkt widokowy z charakterystycznym krzyżem na wierzchołku i przepiękną panoramą), po chwili przejechać przez Koniaków i minąć po lewej stronie wierzchołek góry Ochodzity. Łatwo to miejsce rozpoznać, bo pod wierzchołkiem stoi słynna w całym regionie karczma Ochodzita, obok widać urokliwą przydrożną kapliczkę z dużym krzyżem, a na szczycie góry króluje przekaźnik radiowotelewizyjny. Dalej kierujemy się do Jaworzynki, gdzie do dziś stoi weselna chałupa pancernych.

„Nauka Latania” powstał w 1978 roku. To film fabularny z plenerami z Rajczy. Film opowiada o dziewięcioletnich chłopcu - Tomku, który razem ze starszą siostrą spędza wakacje w Rajczy. Chłopak często przebywa z przebywającymi na zgrupowaniu sportowcami. Tymczasem jego siostra przeżywa płomienny romans. Tomek jest zafascynowany skokami narciarskimi. Pewnego dnia wykonuje skok, który jednak kończy się upadkiem...

W dniu 6 maja 1983 r. w Ujsołach odbyła się premiera filmu Janusza Kidawy pt. „Żeniac”, w gwarze góralskiej - narzeczony. Film kręcony był w plenerach Ujsół i Złatnej. Scenariusz - Ryszard Latki. Film traktuje o perypetiach bohatera szukającego wśród beskidzkich góralek kandydatki na żonę. W rolach głównych reżyser obsadził aktorów niezawodowych spośród miejscowych górali. W roli głównego bohatera wystąpił Edward Kusztal, jedyny zawodowy w tym towarzystwie aktor. Obecni na premierze mieszkańcy okolicznych wsi żywo reagowali i komentowali swój udział w scenach filmu. Przyśpiewki pochodzą z repertuaru tamtejszego zespołu "Juhas".

„Sprawa się rypła” to kolejna polska komedia obyczajowa z 1984 roku na podstawie sztuki Ryszarda Latki „Tato, tato, sprawa się rypła”. Większość zdjęć do filmu powstało w żywieckich wsiach: Sopotnia Mała, Ujsoły, Rycerka Dolna i Rajcza. W roli głównej występuje prawie stuletnia babka Plackowa, która umiera. Po pogrzebie rodzinę Placków odwiedza urzędniczka z prezentami dla jubilatki. Głowa rodziny, Ludwik, nieobecność nestorki tłumaczy pobytem w kościele i sam odbiera prezenty. Kilka dni później naczelnik gminy przesyła Ludwikowi tekst wywiadu, który babka Plackowa będzie musiała powiedzieć dziennikarzom spodziewanym w niedługim czasie. Sytuację ratuje brat Placka – rodzina postanawia go przebrać za babcię.

„Jego oczami” - 90-minutowy film dokumentalny o ks. prof. Józefie Tischnerze powstał w 2012 roku. Reżyserem filmu jest Szymon J. Wróbel, dziennikarz pochodzący z Jeleśni. Ekipa kręciła zdjęcia między innymi w Żywcu i Rajczy. Głównym bohaterem jest Kazimierz Tischner, brat księdza Józefa, który oprowadza widza po najważniejszych miejscach związanych z życiem księdza profesora. O swoich relacjach z ks. Tischnerem w filmie mówi także między innymi biskup Tadeusza Pieronek pochodzący z Żywiecczyzny. Autorem muzyki do filmu jest Marcin Wyrostek - akordeonista, zwycięzca drugiej edycji programu telewizyjnego „Mam Talent”, wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Film powstał dzięki wsparciu finansowemu samorządu żywieckiego i Miejskiego Centrum Kultury. - Ta produkcja przekazuje widzowi wartości, jakimi żyli od wieków tutejsi mieszkańcy i przypomina postać wielkiego kapłana filozofia, który czerpał w całym swoim życiu z góralszczyzny.

Komedia „Och Karol 2” ukazuje piękne widoki Istebnej. Sceny związane z odnowieniem przysięgi małżeńskiej i samego wesela Karola kręcone były właśnie w Istebnej. W filmie podziwiać można kościółek na Stecówce. Poza tym sceny rozrywały się także na drodze i w tunelu w Lalikach.

Znacie jeszcze jakieś inne filmy z Beskidami w tle? 

 

Udostępnij Drukuj E-mail