W budynku przy Dworcowej 2 znanego nam z biblioteki miejskiej w czasie II wojny światowej znajdowała się siedziba Gestapo. Później w latach 1945 - 56 Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, w podziemiach przetrzymywano i torturowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Krążą legendy, iż w tym miejscu nadal straszy. Znajduje się tutaj tablica upamiętniająca torturowanych i mordowanych przez Gestapo oraz Urząd Bezpieczeństwa żołnierzy oraz członków młodzieżowych organizacji niepodległościowych.

Żywiecka Fundacja Rozwoju nabyła ten budynek w procedurze przetargowej. W tym miejscu ma powstać muzeum pamięci. W tym celu zbierane są już materiały, dokumenty, eksponaty - wszystko co związane jet z tym miejscem. Realizowane są też nagrania ze świadkami wydarzeń czasów II wojny światowej.

Jest też wiele innych pomysłów na zagospodarowanie pozostałej przestrzeni, których na razie nowi właściciele nie chcą zdradzać.

Wszystko, co tam będzie się działo, będzie służyć mieszkańcom, aktywnym grupom i organizacjom pozarządowym, a także wzmacnianiu przedsiębiorczości, bo na tym należy osadzić rozwój, a to główny cel Fundacji.

Terminy przeprowadzki nie są jeszcze znane, ponieważ budynek wymaga generalnego remontu. Aktualnie ŻFR jest na etapie poszukiwań architekta, który podejmie się czekających tam wyzwań. W tym celu przygotowywane są wnioski o dotację na remont i załatwiane są formalności związane z fizycznym przejęciem obiektu. Jest co robić, bo budynek ma 1000 m2. Na parterze 2 lokale będą do wynajęcia, dzięki czemu, fundacja będzie mogła pokryć część kosztów, związanych z utrzymaniem tak dużego obiektu. Fundacja wreszcie będzie miała swoje miejsce i nie będzie musiała się poniewierać po mieście. To już czwarta przeprowadzka.

Być może, dzięki muzeum pamięci, budynek ten odzyska spokój dusz, a wnętrze oraz zewnątrz lokalu przestanie straszyć, zarówno w przenośni jak i dosłownie.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły