,,Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” - podsumowanie prac służb ratunkowych w 2016r.

W roku 2016 Ochotnicza Straż Pożarna w Rajczy brała udział w 43 akcjach ratowniczo-gaśniczych. Podczas działań jeden ze strażaków tej jednostki uległ wypadkowi. W 2016r. odnotowano 12 osób poszkodowanych, z czego 7 osób trafiło do szpitala, a 2 poniosły śmierć na miejscu. Najkrótsza akcja trwała ok 30 minut, a najdłuższa 9 godzin. Średni czas akcji ratowniczo-gaśniczych wynosi ok 2,5 godziny. Ponadto strażacy brał udział w zabezpieczaniu licznych gminnych imprez sportowych, kulturowych, jak i uroczystości kościelnych.

W 2016r. nasze Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe interweniowało 262 razy, co w przeliczeniu na osoby oznacza, że 339 osób potrzebowało pomocy. W 73 wypadkach do ratowania życia wykorzystany został śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Podczas 11 wypraw ratownikom pomagał pies Raby ze swoim przewodnikiem. Niestety, mimo największych wysiłków nie udało nam się uratować 14 osób...

W minionym roku średni czas dojazdu żywieckich policjantów do pilnego zdarzenia czy interwencji wynosił 12 minut 42 sekundy, co według standardów jest kilkadziesiąt sekund za wolno. Szef żywieckich funkcjonariuszy podinspektor Michał Łukasik wyjaśnia, że powodem jest specyficzne ukształtowanie terenu i duży obszar.

Z początkiem roku 2017 r. trzy nowe radiowozy zasiliły tabor żywieckiej komendy, wiec może w tym roku pomoc będzie docierać na miejsce sprawniej.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły