Bez komentarzy

Było nastrojowo i uroczyście. W miniony poniedziałek 23 stycznia w Starej Chałupie w Milówce odbył się Wieczór wspomnień poświęcony Józefowi Szczotce. Spotkanie prowadziła Ewa Kojro, bratanica Józefa Szczotki, która na wstępie podkreśliła znaczenie Wieczoru w Starej Chałupie, bowiem „powinno się pamiętać tych, którzy drzewiej żyli i którzy cos dla Milówki zrobili”.

Na Wieczorze wspomnień nie mogło zabraknąć przedstawicieli Zespołu "Wierchy" z Milówki.

Realizacja nagrania: Ewa Jeremicz

„Oj dana, pamiętaj słówka, najpiękniejsza na świecie jest nasza Milówka"

Kim był Józef Szczotka?

Józef Szczotka urodził się w Milówce 16 listopada 1893 roku i już w dzieciństwie wyróżniał się wybitnymi zdolnościami artystycznymi. Było doskonałym organizatorem chóru, zespołu teatralnego, zespołu mandolinistów i gitarzystów; był także zbieraczem pieśni i godek góralskich. Organizował widowiska teatralne, występy zespołu pieśni i tańca, koncerty chóru mieszanego, festyny, wieczornice, zabawy, ogniska i wycieczki. Z łatwością pozyskiwał słuchaczy bawiąc ich pieśnią, muzyką, godkami.

Józef Szczotka to także utalentowany pedagog, jednak przede wszystkim to wielki miłośnik folkloru. Założył pierwszy na Żywiecczyźnie Zespół Regionalny Pieśni i Tańca. Przez całe swoje życie spisywał pieśni i pogodki góralskie, był doskonałym gawędziarzem, muzykiem i nauczycielem tańca ludowego. Jego ogromnym osiągnięciem jest opracowanie spektaklu teatralno-muzycznego zatytułowanego „Wesele Górali od Milówki” w autentycznej gwarze i melodiach. W 1936 roku założył siedem ognisk Związku Podhalan i wraz ze swoim zespołem brał udział w Święcie Gór w Wiśle.

Józef Szczotka zebrał około 90 pieśni i melodii. Wiele sukcesów odnosił założony przez niego zespół regionalny. Występował na ogólnokrajowych dożynkach w Poznaniu, na akademii zorganizowanej przez Zrzeszenie Prawników w Krakowie i na festiwalu w Zakopanem. W 1956 roku Szczotka przeszedł na emeryturę, ale nie oznaczało to rozstania ze swoim zespołem. 17.VII.1960 r. zespół z Milówki wziął udział w uroczystościach z okazji rocznicy zwycięstwa pod Grunwaldem.

W ostatnich latach życia Józef Szczotka włożył wiele pracy, ucząc pieśni i tańców góralskich dzieci w Milówce i okolicach.

Złożony chorobą, mimo troskliwej opieki, umarł 20 stycznia 1964 r. Na milówczańskim cmentarzu żegnały go tłumy miłośników, przyjaciół i znajomych.

„Ej Milówcanie idom

Ej Milówcanie stojom

Ej bo sie Milówcanie

Ej nikogo nie bojom”

Józef Szczotka pozostaje w pamięci, nie tylko podczas Wieczoru wspomnień. Jest patronem Zespołu Pieśni i Tańca "Wierchy" z Milówki. Z inicjatywy uczniów Józefa Szczotki Zespół powołano do życia w grudniu 1971 roku.  Jest to oficjalna data rejestracji Zespołu i jego nazwy w Wydziale Spraw Wewnętrznych Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Żywcu, a także wpisania do Rejestru Referatu Kultury przy Wydziale Oświaty PPRM w Żywcu. Od tej pory duma Milówki - Zespół 'Wierchy" - swoją twórczością nie tylko uświetnia wiele uroczystości lokalnych, ale i kontynuuje dzieło swojego patrona.

Udostępnij Drukuj E-mail