Za nami Żywieckie Gody. Ucichł trzask z bata, a barwne grupy kolędników na długo pozostaną w pamięci wszystkich tych, którzy podczas tegorocznej imprezy odwiedzili Milówkę i Żywiec. W minioną sobotę podczas Dnia Plenerowego Żywieckich Godów ulice Żywca zapełnili przebierańcy, a na Rynku odbył się przyciągający tłumy konkurs trzaskania z bata. Od godziny 13 w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu miała miejsce dalsza część imprezy - "Beskidzki Karnawał".

Po raz kolejny podczas "Beskidzkiego Karnawału" zaprezentowali się laureaci Żywieckich Godów. Tym samym miło nam poinformować, iż laureatami 48. Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych z gminy Jeleśnia zostali Trzej Królowie Sopotniańscy z zespołu regionalnego Romanka z Sopotni Małej. W kategorii zespołów regionalnych (widowiska) zdobyli bowiem I miejsce. Równie zaszczytne II miejsce w kategorii dzieci składających powinszowania przypadło Remigiuszowi Koconiowi ze szkolnego Zespołu Regionalnego Romanecka.

W Miejskim Centrum Kultury jednocześnie swój dorobek artystyczny zaprezentowały poszczególne gminy powiatu żywieckiego. Utalentowani twórcy ludowi z gminy Jeleśnia zaprezentowali niepowtarzalne zabawki ludowe z drewna i pięknie wykonane kwiaty z bibuły. Pokaz zdobnictwa bibułkowego zorganizowała Zofia Ważka z Sopotni Małej, a Wiesław Łoboz z Pewli Wielkiej przedstawił pokaz wykonywania tradycyjnych drewnianych zabawek - koników i ptaszków.

Te wyjątkowe umiejętności artystyczne w zakresie sztuki ludowej uatrakcyjnione zostały przez degustacje tradycyjnych potraw regionalnych. I tym razem przedstawicielki gminy Jeleśnia nie zawiodła. Maria Łącz i Justyna Czul z Korbielowa, Maria Góra, Aleksandra Białoń i Grażyna Patera z Jeleśni włożyły dużo pracy w przygotowanie regionalnych specjałów: gospodynie zapraszały do degustacji kapusty z fazolem, oscypków, pasztecików z kapustą i grzybami, chleba ze smalcem i zulc - galaretki wieprzowej.  Nie mogło zabraknąć także słodkości, pojawiły się bowiem i ciasta - sernik, makowiec, jabłecznik oraz napoje - herbaty ziołowe z pietruszki, mięty i pokrzywy oraz nalewki alkoholowe z pigwy, malin, czarnej porzeczki, wiśni oraz miodu.

Stoisko gospodyń gminy Jeleśnia odwiedzili m.in. Pani Poseł Małgorzata Pępek, Wójt Gminy Świnna Henryk Jurasz, Zastępca Burmistrza Miasta Żywiec Marek Czul, Zastępca Wójta Gminy Jeleśnia Bronisław Jafernik i Radny Powiatowy Grzegorz Góra.

Źródło: GOK Jeleśnia

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły