Zanim na dobre rozpoczną się sportowe emocje, przypomnijmy, jak to wszystko się zaczęło...

Narciarski Rajd Chłopski na stałe wpisał się w tradycję i historię gminy Rajcza oraz całego regionu, zagościł w sercach miłośników sportu i dobrej zabawy nie tylko w Polsce, ale również i zagranicą.

Rajd po raz pierwszy odbył się w roku 1954. Wtedy organizowali go zapaleńcy z Ludowych Zespołów Sportowych i Kółek Rolniczych z Żywiecczyzny.  Na początku miał charakter typowo ludowego święta, w trakcie którego prezentowano dorobek kulturalny poszczególnych lokalnych społeczności. Następne rajdy odbywały się co dwa lata - drugi odbył się więc w roku 1956. W Rajczy ponadto organizowano wystawy sprzętu rolniczego i występy zespołów ludowych. W ramach rajdu rozgrywano także mistrzostwa województwa krakowskiego w narciarstwie klasycznym.

Od 1972 roku można mówić o organizacji cyklicznej imprezy turystyczno - narciarskiej o charakterze ogólnopolskim. Przyjęto wówczas nazwę - V Ogólnopolski Narciarski Rajd Chłopski. W 1974 roku w Rajdzie uczestniczyło 850 zawodników z 10 województw.

Podczas 15. jubileuszowego rajdu przyjęto hasło obowiązujące do dziś: „Bo takiego rajdu nie znajdziecie nika, co by były narty, taniec i muzyka.” W 1984 roku w 30. rocznicę Rajdu do udziału w imprezie zgłosiło sie 800 osób, a wydarzeniu towarzyszyła atmosfera ludowej zabawy. XX Ogólnopolski Narciarski Rajd Chłopski to już 1700 osób i nowość - prezentacja artystyczna województw.

Od 1993 roku Ogólnopolski Rajd Chłopski stał się imprezą międzynarodową. Bieg rozegrano na 15-kilometrowej trasie Zwardoń Skalite. Gośćmi honorowymi tej edycji był Michał Strąk - szef Urzędu Rady ministrów oraz Hanna Suchocka - była premier. W 2000 roku współorganizatorem Rajdu jest Starostwo Powiatowe Żywiec. Również w tym roku rozegrano Międzynarodowy Bieg Narciarski "Beskidy Bez Granic" na 25-kilometrowej trasie z Oszczadnicy ze Zwardonia.

Narciarski Rajd Chłopski w Rajczy to chyba jedyna w naszym powiecie zimowa impreza sportowo – turystyczno - kulturalna. W tym roku będzie to już jego 49. edycja ogólnopolska i 25.  międzynarodowa.

Rajdowi towarzyszą wystawy i koncerty zespołów z Polski i Słowacji. Wizytówką imprezy jest międzynarodowy bieg narciarski „Beskidy bez Granic.” Od 2013 roku podczas Rajdu Chłopskiego odbywa się Otwarty Zimowy Bieg „Wilcze Gronie” cieszący się ogromnym zainteresowaniem.

Udostępnij Drukuj E-mail