Bez komentarzy

Tegoroczna sroga zima, a co za tym idzie, brak pokarmu i zamarzająca woda powodują, że zwierzęta odwiedzają i żerują w domowych ogródkach. Ta sarenka przyłapana została na obgryzaniu gałązek aronii.

Sarny intensywnie szukają wody i pożywienia najczęściej ogryzając młode pędy i obdzierając korę drzew oraz krzewów owocowych. Dziki i lisy potrafią pić wodę w postaci śniegu, sarny, niestety nie. Główne fazy żerowania przypadają jednak na wczesne godziny ranne, południe oraz godziny wieczorne i nocne.

Najczęściej jednak sarny spotykamy w rudlach - dużych skupiskach, w których jest im łatwiej przeżyć. Dziki, daniele i jelenie radzą sobie dobrze, lis po śniegu porusza się zwinnie, borsuki śpią, a sarnom nawet poruszanie się przychodzi z ogromnym trudem.  Sarna jest typem zwierzęcia miejscowego, które trzyma się swojego rejonu.

Opieka na paśnikami to jeden z podstawowych obowiązków myśliwych. Przede wszystkim wykładają siano i uzupełniają leśne lizawki, czyli pniaki, na których szczycie znajdują się bryły soli. Sarny często zlizują z drzewa ten cenny składnik zimowej diety.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły