W miniony poniedziałek 6 lutego odbyła się konferencja prasowa, której przewodniczył Burmistrz Miasta Żywca Antoni Szlagor.

Jedną z głównych kwestii ostatniej konferencji był temat interesujący nas wszystkich - realizacja reformy oświaty. Decyzja jak wiemy została już podjęta i należy ją wprowadzić w życie, co jak okazuje się - nie jest wcale zadaniem łatwym. "Muszę patrzeć na całokształt miasta, a nie na jego poszczególne części" - podkreśli Burmistrz Żywca Antoni Szlagor.

W myśl reformy - likwidacji ulegają gimnazja. Władze miasta Żywca w tym temacie podjęły następujące decyzje: funkcjonujące w Sporyszu Gimnazjum nr 3 – klasy II i III wygaszanego Gimnazjum zostaną włączone do Szkoły Podstawowej nr 3 w Żywcu - i tym samym obwód szkoły nie zostanie zmieniony.  Gimnazjum nr 2 przy ulicy Zielonej 1 zostaje przekształcone w nowo powstałą Szkołę Podstawową nr 2 w Żywcu, w której wygaszane będą klasy II I III Gimnazjum nr 2. Gimnazjum nr 1 w Żywcu przy ulicy Dworcowej 26 – klasy II i III wygaszanego Gimnazjum nr 1 zostaną włączone do Szkoły Podstawowej nr 9 w Żywcu. 6-letnia Szkoła Podstawowa nr 9 w Żywcu zostaje przekształcona w 8-letnią Szkołę Podstawową nr 9 w Żywcu, do której zostaną włączone klasy II i III wygaszanego Gimnazjum nr 1 w Żywcu. Co istotne - szkoła zmieni siedzibę i zostanie przeniesiona do budynku po Gimnazjum nr 1 w Żywcu przy ul. Dworcowej 26. Obwód szkolny zostanie powiększony kosztem części obwodu Szkoły Podstawowej nr 1. Burmistrz Miasta Żywca zapewnia, iż zostanie uruchomiona dodatkowa linia miejska służąca dojazdowi dzieci do szkoły.

Dużą popularnością cieszyły się kuligi zimowe zorganizowane w czasie ferii w Parku. Idąc za tym pomysłem - w okresie wakacyjnym na parkowych alejkach pojawi się bryczka.

Najbliższy czwartek 9 lutego to konferencja „Walczymy wspólnie o czyste powietrze na Żywiecczyźnie”, podczas której zostaną zaprezentowane nowatorskie systemowe rozwiązania do walki ze smogiem.

Aż 394 osoby ze Sporysza zgłosiły chęć podłączenia do sieci gazowniczej. Obecnie planowane jest spotkanie z przedstawicielami spółki, podczas którego będą ustalane zasady realizacji tego przedsięwzięcia.

Istotne jest również usprawnienie połączeń komunikacji miejskiej w Żywcu i z poszczególnymi gminami. Rozważa się także autobusów turystycznych funkcjonujących przez weekend. Burmistrz Miasta Żywca podkreślił także, iż kolejną kwestią czekającą na realizację jest skoordynowanie czasowe połączeń PKP z połączeniami przewoźników prywatnych.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły