Po miesiącu głosowania znamy wyniki plebiscytu ogłoszonego przez "Dziennik Zachodni" - Człowiekiem Roku 2016 w skali powiatowej został supermaratończyk i organizator Maratonu Beskidy - Edward Dudek. To już 5. edycja plebiscytu, w której z Baca rywalizowało oprócz niego 11 kandydatów. Warto podkreślić, iż to wygrana z ogromna przewagą, bowiem internauci oddali na Edwarda Dudka aż 12155 głosów, co dało mu o 1196 głosów więcej od zdobywcy drugiego miejsca - Michała Czulaka. Trzecie miejsce przypadło Przemysławowi Pasternakowi, który zdobył 3068 głosów.

Edward Dudek przygodę ze sportem rozpoczął 45 lat temu. Latem uprawiał biegi przełajowe i biegi na średnim dystansie w Śrubiarni Żywiec, zimą z kolei na nartach biegowych w „Czarni Żywiec”. Po ukończeniu szkoły zawodowej i sukcesach w biegach narciarskich został powołany do kadry młodzieżowej PZN i kupiony do Górnika Wałbrzych. Tam kontynuował dalszą karierę zawodniczą reprezentanta Polski w biegach narciarskich, a sporadycznie biegając biegi uliczne i przełajowe. Trudno wyliczyć wszystkie sukcesy i osiągnięcia Bacy, jednak jednym z największych z pewnością jest jego udział w Spartathlonie. We wrześniu 1995 roku wystartował w Grecji na trasie z Aten do Sparty, by po 246 km dobiec jako 4 zawodnik Spartathlonu. Edward Dudek to jednocześnie pierwszy Polak, jaki ukończył ten najtrudniejszy bieg w Europie. Prasa grecka ogłosiła go bohaterem, oto kilka tytułów prasowych: „Kwiatek dla Ewy”, „ Wspaniały Bieg Polaka”, „ Niczym Leonidas” „Spartanin z Orzełkiem”, „250 km jeszcze mu mało”. Po sukcesach w Grecji zaczęły napływać zaproszenia na starty długodystansowe i tak zaliczył Puchar Europy w Supermaratonach (Gut Mutsh 65 km Niemcy, Biel 100 km Szwajcaria, Schwabische Alb 45 km Niemcy) plasując się w klasyfikacji generalnej na 4 miejscu, wygrywając kat. wiekową. W sierpniu wystartował w PEACA RUN Maraton Pokoju Hiroszima – Nagasaki w Japonii 457 km.

Edward Dudek w 1990 roku założył Rodzinny Klub Biegacza BACA Radziechowy, w którym po dziś dzień sprawuje funkcje prezesa. Każdego roku w Radziechowach w listopadzie odbywa się "Maraton Beskidy", który przyciąga biegaczy z całej Polski i zza jej granic.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły