Bez komentarzy

„Jestem pod ogromnym wrażeniem oraz pragnę serdeczne pogratulować i podziękować Zespołowi Ratownictwa Medycznego za fachowość i skuteczność. Na wyrazy wdzięczności i podziękowania zasługują wszystkie osoby uczestniczące w tej akcji ratunkowej” – tak Starosta Żywiecki Andrzej Kalata skomentował zakończoną sukcesem akcję podjętą przez Zespół Ratownictwa Medycznego.

O jakiej akcji mowa?

W minioną środę 22 lutego Zespół Ratownictwa Medycznego w Żywcu udzielał pomocy ratunkowej 39-letniemu biegaczowi znalezionemu na szczycie Pilska - 1556 m n.p.m. Pacjent został zwieziony przez Grupę Beskidzką GOPR-u i przekazany Zespołowi w stanie hipotermii. Jeszcze w obecności ratowników u mężczyzny doszło do zatrzymania krążenia. Tego dnia na Pilsku panowały trudne warunki i prawie zerowa widoczność. Zespół Ratownictwa Medycznego przejął działania i przystąpił do zaawansowanych zabiegów reanimacyjnych wraz z wdrożeniem algorytmów dotyczących pacjentów wychłodzonych z zatrzymaniem krążenia.

Warto podkreślić, iż w tej akcji po raz pierwszy w Polsce pogotowie zastosowało aparat do mechanicznej kompresji klatki piersiowej Easy Pulse, który zakupiony został dzięki dotacji Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Urządzenie używane było już na miejscu zdarzenia, jak i podczas transportu pacjenta do Polsko- Amerykańskiej Kliniki Serca w Bielsku Białej. Pacjenta przekazano do Oddziału Kardiochirurgii w celu podłączenia krążenia pozaustrojowego ECMO. Obecnie pacjent rozintubowany i oddycha bez respiratora.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły