Bez komentarzy

„Musimy oddać hołd tym ludziom, którzy przez kilkadziesiąt lat byli wykleci i ich nazwisk nie można było wymieniać” - tymi słowami Starosta Żywiecki Andrzej Kalata rozpoczął uroczystość, która odbyła się w miniony czwartek 23 lutego w Szkole Muzycznej w Żywcu. Podczas tego wieczoru miała bowiem miejsce gala, podczas której ogłoszono wyniki II edycji Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie". Organizatorką wydarzenia była obecna podczas uroczystości Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska oraz Starosta Żywiecki Andrzej Kalata. Konkurs odbywał się pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej.

W uroczystości udział wzięli także m.in I Wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz oraz Kurator Oświaty Urszula Bauer.

Dlaczego w Żywcu?

Bo to właśnie na tym terenie w latach 1945 - 1947 działało ugrupowanie partyzanckie Henryka Flamego "Bartka". Ale to nie jedyny powód. Na konkurs napłynęło bowiem w II 223 prace z 89 szkół, natomiast w I - najwięcej prac wpłynęło z Żywca.

„1 marca już po raz siódmy obchodzić będziemy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Ale juz dzisiaj tutaj w Żywcu spotykamy się, by pokazać, jak piękną mamy młodzież, jak wspaniałe prace powstały. Dziś na tym spotkaniu oddajemy również cześć tym, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni, lecz stanęli do heroicznej walki z komunistycznym okupantem” - powiedziała w Żywcu europosłanka Jadwiga Wiśniewska.

Nagrodami głównymi dla laureatów trzech pierwszych miejsc w kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych są wyjazdy studyjne do Europarlamentu w Brukseli na zaproszenie Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej. Ponadto, dla laureatów nagrody przygotowali Kurator Oświaty Urszula Bauer, Wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz oraz Starosta Żywiecki Andrzej Kalata. Finaliści zostali nagrodzeni publikacjami książkowymi ufundowanymi przez Instytut Pamięci Narodowej. Pamiątkowe dyplomy otrzymali również nauczyciele przygotowujący uczniów do Konkursu, a szkoły finalistów zostały obdarowane przez Panią Europoseł Jadwigę Wiśniewską książkami i materiałami edukacyjnymi IPN.

Nagrody specjalne, wycieczki do Sejmu połączone ze zwiedzaniem Muzeum Powstania Warszawskiego dla wyróżnionych uczniów z powiatu żywieckiego ufundował Poseł Kazimierz Matuszny.

Na zakończenie uroczystości wystąpił zespół historyczno - patriotyczny "Forteca", którego twórczość nawiązuje do losów NSZ. Koncert wzbudził ogromny aplauz publiczności, która część zaprezentowanych utworów wysłuchała na stojąco. W podziękowaniu za wspaniały występ publiczność zgotowała "Fortecy" kilkuminutową owację.

Zdjęcia: WGmedia

Zespół Forteca - Czerwone Jabłuszko

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły