Uwaga

Simple Image Gallery Notice: Joomla!'s /cache folder is not writable. Please correct this folder's permissions, clear your site's cache and retry.

28 lutego w Liceum Ogólnokształcącym w Żywcu, odbyło się spotkanie astronomiczne, podsumowujące rok realizacji projektu Erasmus+ „The Sons of the Sun”, w którym szkoła bierze aktywny udział. Dla blisko 140 słuchaczy przeprowadzono zajęcia poświęcone zrealizowanym wcześniej działaniom w tym wyjazdom zagranicznym do Litwy i Turcji. Z kolei rozpoczynający swoją przygodę z projektem uczniowie z klas pierwszych zaprezentowali temat o czarnych dziurach oraz przeprowadzili pierwszą edycję szkolnego konkursu „Zostań drugim Kopernikiem”, który na celu ma wyłonić najlepszego znawcę zagadnień astronomicznych w szkole. Rozstrzygnięcie konkursu ma odbyć się wkrótce. Laureaci zostaną wyłonieni spośród 90 uczestników.

Gościem spotkania był Karol Wójcicki z Warszawy, znany dziennikarz i prezenter z ogólnopolskich prasy i mediów, na co dzień popularyzujący astronomię na swoim blogu „Z głową w gwiazdach”. Podczas wystąpienia wygłosił arcyciekawy wykład o rozwoju amerykańskiego programu kosmicznego, misji podboju Księżyca oraz jak wytwórnia bajek Walta Disneya zaangażowana była w popularyzację tego tematu w amerykańskim społeczeństwie. Warto dodać, że w trakcie spotkania pojawiła się elektryzująca dla słuchaczy informacja, iż w przyszłym roku z okazji 50 rocznicy misji Apollo 8 amerykańska firma SpaceX ma w planie wysłać w podróż do Księżyca i z powrotem dwóch prywatnych astronautów.

To nie ostatnie spotkanie organizowane przez żywieckie liceum. Szkolne Koło Astronomiczne działające przy I Liceum Ogólnokształcącym w Żywcu oraz Pan Michał Kusiak zapowiada w najbliższym czasie wykłady otwarte dla społeczności naszego powiatu, o czym wkrótce postaramy się Czytelników poinformować.

Tekst i zdjęcia: Michał Kusiak

{gallery}kusiak{/gallery}

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły