Uwaga

Simple Image Gallery Notice: Joomla!'s /cache folder is not writable. Please correct this folder's permissions, clear your site's cache and retry.

W 1995 roku dzięki przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Sztuki ukazała się publikacja "Stroj ludowy w Polsce", wydana przez Fundację Kultury Wsi.  Publikacja stanowiła zbiór fotografii autorstwa Stanisława Gadomskiego, dzięki któremu staraniom album został udostępniony szerokiej publiczności. Drugie wydanie zostało poszerzone o pierwotnie  „śląski suplement”. Suplement ów to fotografie wykonane współcześnie, dokumentujące stroje noszone w przeszłości na Śląsku i ziemiach sąsiednich przez mieszkańców tutejszych wsi, wybranych miast i miasteczek.

Album “Strój ludowy w Polsce z śląskim suplementem” wzbogaca istniejący księgozbiór etnograficzny o rejestrację przejawów kultury tradycyjnej, jakiej dokonał przed laty Stanisław Gadomski. Dodatkowo, pierwotne dzieło fotografa uzupełnia współczesny suplement. Tym samym  aktualnie wykonane fotografie wykonała Barbara Kubska -  fotograf z katowickiej Akademii Sztuk Pięknych - w czasie zorganizowanych sesji zdjęciowych. W jednej z nich udział wzięły trzy dziewczyny ze Stowarzyszenia Społeczo-Kulturalnego „Grojcowianie”,  dzięki czemu stroje Górali Żywieckich zostały wzbogacone o nowe fotografie.

Odświeżenie publikacji, rozbudowanie jej zarówno o nowe fotografie, komentarze, jak i wprowadzenie nadaje wydawnictwu nową jakość. Album “Strój ludowy w Polsce z śląskim suplementem” pozwala na podróż w czasie, ośmiela i zachęca do nawiązania twórczego dialogu z kulturą tradycyjną.

Realizacja przedsięwzięcia możliwa była dzięki dotacjom uzyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Urzędu Miasta Tychy

Zdjęcia grojcowianie.org

{gallery}grojcow{/gallery}

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły