Co godzinę w naszym kraju  stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Jednak wciąz  są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 25 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie.

By zwiększyć szansę na znalezienie dawcy organizowany jest Dzień Dawcy Szpiku. Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Węgierskiej Górce już czwarty raz organizuje taką akcję. Odbędzie się ona już 9 marca w najbliższy czwartek w godzinach od 11 do 17. Spotykamy się w ZSZiO w Węgierskiej Górce.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły