Na tę wiadomość czekaliśmy od dawna.

W miniony poniedziałek 6 marca w Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Katowicach w obecności Burmistrza Miasta Żywca Antoniego Szlagora, podpisana została umowa z firmą Mostmarpal z Zarzecza na remont mostu na Koszarawie w Żywcu Sporyszu. Most położony jest w ciągu drogi DW945.

Ruch na tym moście odbywa się od ponad roku wahadłowo. Taka zmiana organizacji ruchu była wówczas konieczna ze względu na zły stan techniczny betonowych łuków ustroju nośnego obiektu, co stwierdzono w wyniku przeglądu technicznego w roku 2015.

„Chciałem w imieniu władz miasta Żywca, Powiatu Żywieckiego oraz Gminy Świnna gorąco podziękować Panu dyrektorowi ZDW Zbigniewowi Taborowi i jego pracownikom za podjęcie działań mających na celu przywrócenie ruchu dwukierunkowego na tym moście. Pragnę dodać, że prezes firmy Mostmarpal zadeklarował dyrektorowi ZDW i mnie, że remont mostu postara się skrócić do 120 dni”– powiedział Burmistrz Miasta Żywca Antoni Szlagor.

Urząd Miasta Żywca

Co zostanie wykonane?

ZDW w Katowicach zlecił ekspertyzę i wykonanie projektu naprawy mostu.

Remont polegać będzie na wzmocnieniu konstrukcji przez wprowadzenie dodatkowych stalowych łuków. Naprawa mostu obejmuje także wymianę nawierzchni jezdni, dylatacji bitumicznych i naprawę balustrad. Całość robót prowadzona będzie przy ruchu wahadłowym. Umowa z wykonawcą przewiduje, że ruch w obu kierunkach zostanie przywrócony na moście w drugiej połowie sierpnia.

Remont potrwa do 30 listopada i kosztować będzie ponad 888 tys. zł.

Most na Koszarawie powstał około 1935 roku. Miał pierwotnie 20 t nośności i szerokość niespełna 6 m. W roku 1989 ówczesny zarządca tej drogi, czyli Dyrekcja Okręgowa Dróg Publicznych w Krakowie przebudował płytę pomostową mostu poszerzając obiekt do 10 m.

Podejmowana obecnie przebudowa sprawi, że most będzie miał nośność umożliwiającą przejazd najcięższych pojazdów dopuszczonych do ruchu.

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły