Jak przejąć duży majątek niewielkim kosztem? O drogach gminnych i fotowoltaice rozmawiamy z Wójtem Gminy Radziechowy - Wieprz Maciejem Miką.

Ewa Jeremicz: W jaki sposób gmina Radziechowy Wieprz stała się właścicielem dróg o dużej wartości?

Wójt Gminy Radziechowy - Wieprz Maciej Mika: - W 2016 przejęliśmy na własność gminy drogi o wartości ponad 4,5 miliona złotych. Był to bardzo ważny proces, ponieważ na drogi, których gmina nie jest właścicielem - nie może pozyskiwać środków unijnych. Najwięcej takich dróg jest w Radziechowach, Juszczynie i Przybędzy. To niezwykle ważna kwestia i koniecznie trzeba było się nią zająć.  W tym miejscu należy zauważyć, iż żaden z wójtów (nie tylko w naszej gminie, ale również w innych w powiecie żywieckim) nigdy przedtem na taka skalę nie przeprowadził podobnej akcji. By obniżyć koszty sporządziliśmy trzy zbiorcze wnioski. To istotne, ponieważ koszt jednego wniosku to 2 tys. złotych plus koszty geodezyjne. Tych wniosków na poszczególne odcinki byłoby około 80 - 90. Przygotowując wnioski zbiorcze do sądu pokryliśmy koszty tylko trzech wniosków. To co udało się zrobić to krok milowy, ale przed nami jeszcze wiele pracy w tym temacie.

 

Fotowoltaika - ten temat również nie jest obcy gminie Radziechowy Wieprz. Co w tej dziedzinie udało się zrealizować?

- W 2016 roku wykonaliśmy inwestycję polegającą na zainstalowaniu 31 lamp solarnych praktycznie w każdym sołectwie gminy. Sztandarowym przykładem tej inwestycji jest ulica Nad Sołą w Wieprzu. Jakie to daje korzyści? Przede wszystkim ekonomiczne, ponieważ montaż takiej lampy to koszt 3.200 zł. Nie płacimy oczywiście zasilania prądu, ponieważ lampa zasilana jest energia słoneczna. Nie płacimy kosztów dzierżawy, nie ma również kosztów umowy serwisowej. Istotne są także względy proceduralne i czasowe, ponieważ montaż nie wymaga pozwolenia na budowę. Lampę montujemy w jeden dzień. W bieżącym roku również chcemy zamontować kolejne lampy. Nadmienię także, iż w 2015 roku uczestniczyliśmy z powodzeniem w konkursie na montaż instalacji solarnych -w panele fotowoltaiczne produkujące prąd na potrzeby danego budynku zostały wyposażone obiekty szkolne w Radziechowach i Juszczynie. Ponad 20 instalacji w drodze losowania trafiło także do budynków prywatnych.

 

Udostępnij Drukuj E-mail

Inne artykuły