W miniony piątek 31 marca odbyła się konferencja prasowa z udziałem Burmistrza Miasta Żywca Antoniego Szlagora.

Smog i co dalej...?

Mimo iż sezon grzewczy za nami, w Żywcu wciąż aktualny jest temat smogu, bowiem to rok przyszły pokaże nam, czy działania podejmowane teraz okażą się skuteczne. Jednym z aspektów są inicjatywy podejmowana w ramach "Żywieckiego Klastra Energii", to szczególnie istotne, bowiem w świetle wkrótce mającej obowiązywać uchwały antysmogowej - mieszkańcom należy stworzyć alternatywę zakupu paliw po preferencyjnych cenach. Już w tej chwili testowane są palniki Wery, a ich funkcjonowanie polega na zamianie spalenia dolnego na górne bez ingerencji człowieka. W trakcie testowania są także ekofiltry. Aż 138 osób z terenu Żywca zadeklarowało chęć uzyskania dofinansowania na wymianę pieca.

Reforma edukacji

„Cieszę się, że powstała taka inicjatywa obywatelska jak <Ratujmy szkołę na Podlesiu>, trzeba ją wykorzystać w dobrym działaniu i znaleźć merytoryczne rozwiązania" - powiedział Burmistrz Miasta Żywca Antoni Szlagor. Szeroko bowiem omówiona została kwestia modyfikacji stanowiska Kuratorium Oświaty odnośnie istnienia Szkoły na Podlesiu w Żywcu. O tej sprawie pisaliśmy TUTAJ.

Dla pasażerów

Wkrótce na przystankach autobusowych pojawią się tablice wyświetlające rozkład jazdy, opóźnienia, utrudnienia itp. Ich zasilanie jest innowacyjne, bowiem pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych.

Kadencyjność...?

16 marca w Warszawie uformował się komitet protestacyjny dotyczący mających nastąpić zmian w samorządzie. W jego skład weszły wszystkie organizacje reprezentujące samorząd. Natomiast w Żywcu 27 maja obchodzić będziemy "dzień Samorządu". Będzie piknik rodzinny, zabawa i zespoły, ale jednocześnie organizatorzy przedstawią na czym polega praca samorządu i jaki jest zakres jego kompetencji.

Wielkie gabaryty

W Żywcu trwa akcja wielkie gabaryty - spod posesji zabierane są wszelkiego rodzaju dużych rozmiarów śmieci. Już dziś można zauważyć, ze kacja przeszła wszelkie oczekiwania i zostanie powtórzona.

Akcja Adopcja

W Niedzielę Palmową na żywieckim Rynku będzie można zadeklarować chęć adopcji psa. Pojawią się wolontariusze, którzy przedstawią psy przeznaczone do adopcji. Jednocześnie organizowana będzie zbiórka rzeczy, które mogą przydać się w schronisku.

 

Udostępnij Drukuj E-mail