Uwaga

Simple Image Gallery Notice: Joomla!'s /cache folder is not writable. Please correct this folder's permissions, clear your site's cache and retry.

Na Żywiecczyźnie do dziś istnieje wiele zwyczajów i obrzędów związanych z okresem Wielkiego Postu i Wielkanocy, poczynając od „środy popielcowej” na „poniedziałku wielkanocnym” kończąc. Chodzi o zwyczaje żywe i funkcjonujące do dnia dzisiejszego, jak również te, które uległy zapomnieniu. Mogą to być zwyczaje ludyczne o świeckim charakterze lub też ukształtowane na podłożu kultu religijnego. W wielu gminach Żywiecczyzny odbyły się Warsztaty wielkanocne, których celem jest kultywowanie obrzędów Wielkanocnych.

„Wielkanoc w tradycji naszych przodków”

Dla podtrzymania tych tradycji Wydział Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łodygowicach, Miejskim Centrum Kultury w Żywcu oraz Muzeum Miejskim w Żywcu, już po raz kolejny jest organizatorem cyklu imprez pn. „Wielkanoc w tradycji naszych przodków”.

W ramach cyklu w miniony wtorek 4 kwietnia w Zarzeczu odbyły się warsztaty o tematyce obrzędowej. Ich uczestnicy – przedstawiciele gmin z terenu całego powiatu żywieckiego mogli nauczyć się robienia palmy wielkanocnej, wykonywania kwiatów z bibuły, wyplatać koszyki z wikliny a także poznać zwyczaje i obrzędy związane ze Świętami Wielkanocnymi. Ogłoszony został także „Konkurs Plastyczny o tematyce obrzędowej” skierowany do dzieci i młodzieży z terenu całego powiatu.

Fot. Maciej Goliszewski

{gallery}starWiel{/gallery}

Węgierska Górka

Warsztaty w Węgierskiej Górce trwają już od 20 marca do 6 kwietnia dwa razy w tygodniu w Ośrodku Promocji Gminy. Na jednym ze spotkań wyplatały jaja z papierowej wikliny oraz dekorowały jaja styropianowe kolorowymi materiałami. Na kolejnych - wykonywane były stroiki Wielkanocne oraz dekorowane jaja z papierowej wikliny.

{gallery}wielWG{/gallery}

Milówka - "Święta coraz bliżej".

Tu warsztaty miały charakter zajęć artystycznych "Święta coraz bliżej" i  trwały od 29 marca do 5 kwietnia. Odbywały się w Gminnym Ośrodku Kultury, a podczas zajęć można było nauczyć się wykonywać ozdoby świąteczne m.in z włóczki.

{gallery}wielMil{/gallery}

Jeleśnia - warsztaty folklorystyczne

W poniedziałek 3 kwietnia w Gminnym Ośrodek Kultury w Jeleśni odbyły się tradycyjnie, jak co roku WIELKANOCNE WARSZTATY FOLKLORYSTYCZNE. Tematem warsztatów było wykonywanie palm wielkanocnych. Warsztaty prowadził znany folklorysta Jan Gąsiorek, natomiast twórczynie ludowe z terenu gminy uczyły wykonywania kwiatów z bibuły do palmy. W warsztatach wzięła udział młodzież z Zespołu Szkół nr 8 w Pewli Wielkiej oraz młodzież ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Pewli Wielkiej.

{gallery}wielJel{/gallery}

Udostępnij Drukuj E-mail