Położone jest w zachodniej części Żywca i rozciąga się na lewym brzegu Soły. Klimatyczne Zabłocie. Do 1950 roku stanowiło odrębna wieś. Współczesne Zabłocie jest dzielnicą mieszkalno - przemysłową, jednak należy pamiętać o tym, iż to miejsce o wyjątkowej historii.

Od wiosny 2016 roku na terenie dzielnicy Żywca działa nieformalna grupa Aktywne Zabłocie, której celem jest realizacja projektów społecznych. Grupa została założona dzięki inicjatywnie Anny Barabasz, Jarosława Gowina i Beaty Bachmińskiej.

O historii i wyjątkowości samego Zabłocia tak wypowiadają się inicjatorzy grupy „Aktywne Zabłocie":

„Zabłocie ma swoje ścieżki. Jedne znają wszyscy, inne trudno odnaleźć, ale wszystkie gdzieś prowadzą. Ścieżki te układają się w mapę – ale nie taką zwyczajną, którą można kupić w kiosku czy księgarni. To mapa, którą tworzą mieszkańcy i ich wspomnienia. Niektóre są bardzo żywe i znane wszystkim. Każdy tutejszy przecież wie, gdzie jest Browar, Papiernia czy Most Solny. Inne są już rozmyte przez czas i pamięć ludzką – kto pamięta, skąd wziął się Krzyż „na Węgrach”? I gdzie są owe „Węgry” w Zabłociu? Albo gdzie w XVIII wieku Jukace tak przestraszyli niejakiego  Liparda, że biedak uznał to za spotkanie z diabłami?

Pamięć Zabłocan to cenne archiwum. Szkoda tych historii, wspomnień i wiedzy o miejscach szczególnych. W jednej z najładniejszych kamienic w Zabłociu przed wojną mieszkali jej właściciele Blumenfeldowie, lekarze. Rampy kolejowe (obecna zajezdnia MZK) to miejsce, które pamięta czasy straszne - masową wywózkę mieszkańców Żywiecczyzny podczas II wojny światowej. Na terenie boiska TS Soła - również przed wojną - wraz z kolegami z Gimnazjum ćwiczył arcyksiążę Habsburg. Historię XX wieku w pigułce przedstawia sobą budynek przy obecnej ulicy Dworcowej 2, w którym kolejno mieściły się żydowskie sklepy i kawiarnia, potem katownia Gestapo, po wojnie katownia Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego PRL, następnie Komenda Milicji i Biblioteka Miejska. Dziś szczęśliwie budynek znalazł opiekuna, czyli Żywiecką Fundację Rozwoju, dzięki której jest szansa na zachowanie tego miejsca pamięci narodowej dla przyszłych pokoleń. To wszystko w Zabłociu, a to i tak jedynie niewielki fragment historii tego miejsca, którego historia pisana trwa nieprzerwanie od wieku XV, kiedy to Jan Długosz wymienia Zabłocie w indeksie dóbr kościelnych (...).”

Ocalić pamięć

„Aktywne Zabłocie" dzięki środkom finansowym pochodzącym z Funduszu Społecznego Grupy Żywiec realizuje ambitny projekt "Zabłockie szlaki. Do Browaru i nie tylko." Inicjatywa jest wspierana przez Jukacy z Zabłocia, uczniów z Zespołu Szkół Budowlano - Drzewnych im. Armii Krajowej oraz wolontariuszy.

Celem projektu jest wytyczenie 6 szlaków wraz z mapką oraz umieszczenie 4 tablic z historią Zabłocia. Dzięki zamieszczonym kierunkowskazom można zgłębić historię i wędrować po szlakach i ulicach Zabłocia.

Świętuj z „Aktywnym Zabłociem"

W Międzynarodowy Dzień Ziemi 22 kwietnia w imieniu grupy zapraszamy na uroczyste zakończenie projektu. Startujemy w najbliższą sobotę o godzinie 15.30. W Zabłociu na plaży nad Leśnianką zapraszamy na piknik plenerowy i uruchomienie grilla.

Zdjęcia: Aktywne Zabłocie

Udostępnij Drukuj E-mail