Bez komentarzy

 

W dniach od 30.04 do 03.05.2017 w Milówce- Prusowie w "Leśnym Grodzie" miała miejsce  Wielka Majówka -  Święto  Natury  i Zdrowej Żywności. W tym cichym i spokojnym miejscu  pełnym różnych  gatunków roślin i zwierząt, można było zapoznać się   z   wyrobami powstałymi na bazie naturalnych produktów, takich jak nalewki,wywary z ziół, miody, sery i wiele innych tradycyjnych przetworów.

fot. Solectwo Rajcza

W uroczystej inauguracji wzięli udział wspaniali goście, którzy przyczynili się do „obudzenia Leśnego Grodu” po zimowej przerwie. Przemawiała Anna Bednarek z Centrum Integracji Społecznej w Jeleśni, Sołtys Rajczy Zbigniew Kopeć, Ewa Wójcik   i Grzegorz Śleziak.

 Otwarcie "Leśnego Grodu" połączone było z warsztatami promującymi dobrą polską żywność, pozyskiwaną bezpośrednio od rolnika. Żywność produkowana jest w sposób ekologiczny- tradycyjny, wolna od GMO i środków chemicznych. Dzięki temu jest zdrowa i dobra. Polscy rolnicy sprzeciwiają się GMO i nie zgadzają się, aby w gminach utworzono strefy dla upraw GMO.

fot. Fundacja Leśny Gród

fot. Fundacja Leśny Gród

 Ewa Wójcik przeprowadziła warsztaty na temat ziołolecznictwa oraz zaprezentowała techniki fermentacji ziół. Przedstawiła lecznicze właściwości ziół, będących alternatywą dla zbyt często stosowanych antybiotyków. Myślą przewodnią majówki była zdrowa żywność, medycyna naturalna i powrót do natury, która przy odrobinie znajomości hojnie obdarza swoimi dobrami.

 Oprócz lokalnych specjałów można było sprobować placka z manioku z kokosem ( bez glutenu), słodkie ziemniaki afrykańskie , masło z moringą o smaku chrzanowym, zupę z okry. ocet z wiśni z ogonkiem- sprawdzony przy zakrzepicy żył. Azjatyckie specjały zaprezentował Grzegorz Śleziak.

fot. Fundacja  Leśny Gród

 W związku z coraz liczniejszymi przypadkami ukąszenia przez kleszcze oraz uświadomieniu o zagrożeniach ze strony boreliozy, zorganizowano na ten temat wykład. Borykający się z boreliozą mogli zapoznać się z nowoczesnymi metodami walczenia z tą chorobą, jakże aktualną w naszym regionie.

 Ostatnim dniem majówki był Dzień Tradycji Beskidzkiej któremu patronował Sołtys Rajczy oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Rajczy. Spotkanie to odbyło się pod haslem "Smaki i Kultura Żywiecczyzny". Na stoisku pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Rajczy można było popróbować wspaniałych przysmaków. Nie obyło się też bez warsztatów bibułkarskich prowadzonych przez Urszule Kopeć. Była to wyjątkowa okazja do spędzenia Majówki w niezwykle pięknym miejscu, dodatkowo w pożyteczny i kreatywny sposób.

fot. Sołectwo Rajcza

 Podsumowując Wielka Majówka była radosnym wydarzeniem promującym polską wieś i jej zasoby naturalne, które zaczynamy odkrywać na nowo. To niezwykłe miejsce zaprasza wszystkich spragnionych wyciszenia i obcowania z naturą każdego dnia tygodnia.

 

Udostępnij Drukuj E-mail