Bez komentarzy

W dniu 18 maja Szkoła Podstawowa w Rycerce Górnej obchodziła święto swojego patrona - Karola Wojtyły. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9.00 mszą świętą w kościele parafialnym. Podczas mszy wystąpili uczniowie z programem poetycko – muzycznym przy udziale zespołu „Zbójnicok". Młodzież przypomniała życiorys swojego patrona, uwzględniając jego konsekwencję i upór w dążeniu do celu oraz zamiłowanie do sportu i turystyki.

W 2014 roku Szkoła Podstawowa w Rycerce Górnej dołączyła do elitarnego grona szkół noszących imię Karola Wojtyły. Od tego momentu szkole przyświeca motto: „Wymagajcie od siebie, nawet gdyby inni od Was nie wymagali.” Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie oraz rodzice wybrali patrona szkoły, który służy za wzór i pozostaje niedoścignionym autorytetem.

18 maja w rocznice urodzin Wielkiego Polaka Jana Pawła II, Szkoła w Rycerce Górnej uczciła jego pamięć i przypomniała, że był nie tylko wielkim papieżem, ale również wychowawcą i przyjacielem młodzieży.

Papież-Polak, czyli Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w małym miasteczku Wadowice, które w tamtym czasie słynęło z produkcji opłatków i wafli. W rodzinnym gronie mówiono na niego Lolek. Kiedy miał 9 lat dotknęła go wielka tragedia, jaką była śmierć jego matki. Po latach, już jako student uwiecznił jej pamięć we wzruszającym liryku pt. „Nad Twoją białą mogiłą". Od tego czasu wychowywał go ojciec, od którego uczył się stawiania sobie wysokich wymagań. W 1930 roku ukończył szkołę podstawową i podjął naukę w gimnazjum, należał do prymusów. Ponieważ lekcje rozpoczynał o ósmej rano, wstawał wcześniej, by mieć czas na modlitwę i codzienną gimnastykę. Kiedy został ministrantem codziennie o siódmej rano uczestniczył we mszy świętej. Przyszły papież był zarówno uzdolnionym uczniem jak i sportowcem. Jego piłkarski talent znalazł uznanie wśród kolegów, którzy nadali mu przydomek „Lolek – bramkarz”. Po gimnazjum przyszedł czas na liceum. Jako licealista był bardzo pracowity, zdolny i pilny w nauce. Na jego szkolnych świadectwach widniały same piątki, lecz nie tylko nauka wypełniała jego dzień. Kochał piłkę nożną, lubił jeździć na nartach i uwielbiał wędrówki po górach m. in. w Beskidzie Żywieckim. W wolnych chwilach przygotowywał się do ról teatralnych, które odgrywane były w szkole lub kościele. W maju 1938 roku zdał maturę i z ojcem przeprowadził się do Krakowa, gdzie rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako student miał wielu przyjaciół, z którymi aktywnie spędzał czas, realizując swoje pasje. Wielki wpływ na jego życie i kształtowanie się osobowości miał wybuch II wojny światowej oraz śmierć ojca, która nastąpiła w 1941 roku. Jesienią 1940 roku Karol Wojtyła poprosił arcybiskupa krakowskiego o przyjęcie go do tajnego seminarium duchownego i w ten sposób wstąpił na drogę, która zawiodła go na papieski tron. Podczas inauguracji pontyfikatu 1978 roku zwrócił się do młodych: „Wy jesteście nadzieją kościoła i świata.” Młodzież zawsze zajmowała szczególne miejsce w sercu papieża. Podkreślał też, jak ważna jest miłość i rozwój młodego człowieka.

 

Po mszy uczniowie przemaszerowali z kościoła do szkoły niosąc sztandar. Na miejscu zespół „Zbójnicok” zaprezentował program artystyczny. Następnie wszystkie klasy przedstawiły przygotowaną przez siebie piosenkę oazową w ramach Konkursu o Puchar Dyrektora Szkoły. Na zakończenie na wszystkich uczniów czekała „Kremówka Wadowicka.”

 

 zdjęcia : Magdalena Sporek

Udostępnij Drukuj E-mail